DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

380 Vatandaşımızın ölümü ile sonuçlanan Üsküdar Vapur FaciasıToplam 3 fotoğraf bulunmaktadır
Güney Kore deniz faciası ve boğulan öğrenciler akıllara 1 Mart 1958 tarihini getirdi. Bu tarih, ülkemizde yaşanan en büyük deniz kazasının tarihi olmakla birlikte, bir kuşağın unutamadığı ve arkasında derin izler bırakan olaydır. Tüm uyarılara rağmen kapasitesinin onlarca katı yolcu alan 72 numaralı m/v üsküdar vapuru 1 mart 1958 günü tüm fırtına uyarılarına rağmen yola çıktı. Çoğu okullarından eve dönen öğrencileri taşıyan vapur, 31 yıllık, artık çürümeye yüz tutmuş bir hurdaydı. Aniden şiddetlenen fırtınaya sadece 1.5 dakika dayanabildi.

Facia bir çok yönü ile ülkemizde toplumun devlete ve dönemin emir-komuta zinciri içinde yönetilen devlet sistemine bakışını değiştirdi. Facianın bu kadar büyük olmasının temel nedenlerinden biri donanma ve deniz kurtarma birliklerinin deniz kuvvetlerindeki yetkililerden talimat beklemesiydi. Şahitlerin anlattıklarına göre kaza haberi kısa sürede alınsa da emir komuta sistemi içinde kurtarma emrinin verilmesi üç saati buldu.

Bir diğer sorun ise savaş durumu için eğitilen kurtarma ekiplerinin böyle bir durum karşısında bilinçsiz ve yetersiz olmasıydı. Bu durum kısa dönemde sivil kurtarma birliklerinin oluşturulmasına ve sivilleşmenin zaman içinde daha fazla alana yayılmasına ön ayak oldu.

Gazeteler İnönü döneminden sonra neredeyse ilk kez ülkede yaşanan sorunlar hakkında ciddi eleştiri yazıları ile doldu. Günler boyunca vapurun o hatta verilmesinin yanlışlığından bahsedildi.

Facianın önemli bir nedeni rüzgarla birlikte kaptan köşkünün uçması ve geminin kumandasız kalmasıydı. Bu olaydan sonra tüm dünyada vapur güvenlik kuralları ve imar kuralları yeniden yazıldı. Kaptan köşkleri için daha güvenli sistemler üretildi.

Olayın en metaforik tarafı ise sanırım kaptanın resmidir.Vapurun kaptanı günler sonra balıkçı ağlarına takılmıştır.Resimde çeşit çeşit balıklar sanki çocukları,balıklara sarılan kaptan da onlardan af dileyen acılı tayfayı temsil ediyor gibidir.
Sayfa: