DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Aleksandr Sergeyeviç Puşkin - Yüzbaşının KızıToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
1770'lerin başında Kuzey Rusya'da Kazak Yemelyan Pugaçov'un liderliğinde gerçekleşen bir köylü isyanını temel alır. Bu bakımdan anılardan oluşmuş tarihsel bir romandır diyebiliriz.

Olaylar anı olarak bir asilzadenin ağzından anlatılmıştır.

Romanda kahramanların günlük yaşamları, savaş sahneleri abartısız ve yalın bir biçimde betimlenir ve bu özellikleriyle gerçekçi Rus romanında bir ilk olur.

Romanın kompozisyonu tarihsel gerçeklere uygun kurulmuştur. İlk altı bölümüne kadar isyanın oluşum evresi ve kahramanların hikayeleri verilir. Daha sonraki bölümlerde ise Pugaçov'un kalede görülmesi, Orenburg kuşatması, isyana katılanlar ve karşıt olanların faaliyetleri, düşünceleri, isyanın tırmanışı ve düşüşü verilmektedir.

Romanın ilk bölümünde baş kahramanlardan biri olan Grinev'in tanıtılması bulunur. Simbirsk'te soylu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Pyotr Grinev, daha doğmadan babası tarafından orduya yazdırılır. 17 yaşına geldiğinde Belogorsk Kalesi'ne gönderilir. Kaleye giderken uşağı Saveliç ile kaybolduğu sırada karşılarına biri çıkar ve yol gösterir. Pyotr ona tavşan kürkü gocuk hediye eder. Karşılaştığı bu kişinin Pugaçov olduğunu sonradan öğrenecektir.

Kaleye vardığında yüzbaşı Mirinov, eşi, kızları Marya ve Şvabrin ile tanışır. Şvabrin ile başta iyi anlaşsalar da Marya'ya olan aşkları yüzünden ters düşerler, tartışırlar ve iş düelloya kadar varır. Düelloda Pyotr göğsünden yaralanır. Yüzbaşının evinde bir süre baygın yatar. İyileştiği zaman Marya'ya evlenme teklifi eder, fakat babası buna karşı çıkar. Bu sırada Güney Rusya'da isyan patlak verir ve Pugaçov Belogorsk Kalesi'ni kuşatır. Kazak askerleri ve Şvabrin'in ihaneti üzerine kale düşer. Yüzbaşı ve eşi öldürülür. Pyotr da idam edilecekken Saveliç'in yalvarmaları üzerine affedilir. Pugaçov kendisine gocuk hediye eden kişiyi affetmiştir.

İsyan hızla yayılırken Orenburg kuşatılır. Belogorsk Kalesi'nin yönetimine geçer. Şvabrin hastalığı sebebiyle kalede kalan Marya ile evlenmek ister. Haberi duyan Pyotr ise kaleye doğru yola çıkar ve yolda isyancılarla karşılaşır. Pugaçov, onu bir kere daha kurtarır. Şvabrin'in yaptıklarını öğrenince Pyotr ile kaleye doğru yola çıkar. Marya Pugaçov'un yardımı ile kurtulur ve Grinev ailesinin yanına gider. Bu sırada isyancılarla çarpışma devam eder ve Pyotr vatanına karşı görevini yerine getirir. Ancak Pugaçov ile yaşadıkları yüzünden Çariçeye ihanetten tutuklanır. Davaya Marya'yı dahil etmek istemeyen Pyotr suçsuzluğunu kanıtlayamaz. Marya onun suçsuzluğunu kanıtlamak için Peterburg'a giderek Çariçe ile görüşür. Çariçe Marya'nın anlattıklarına inanır ve Pyotr serbest kalır.

Son olarak okuyucu, yayıncının ağzından Pugaçov'un idam edildiğini, Marya ve Pyotr'un evli ve mutlu olarak Simbirsk'te yaşadığını ve Çariçe'nin Grinev ailesine yazdığı övgü mektubunun evlerinin duvarına asıldığını öğrenir.

Unutulmuş bölümde ise idamdan hemen sonra yaşananlar ele alınmıştır. İsyan Grinev'lerin köyüne sıçrar ve Pyotr ailesini ölümden kurtarır. Şvabrin ise yine isyancıların arasındadır.

Pyotr Andreyeviç Grinev
Romanın ana kahramanı olan Grinev, 16 yaşını yeni doldurmuş ailesinin tek çocuğudur. Annesinin düşüncelerinin aksine babası onu Peterburg yerine Orenburg'a gönderir. Bu sırada tesadüfen yaşadığı kar fırtınası, buradaki gizemli adama olan cömertliği hayatının her noktasında sihirli dokunuşlar yapacaktır.
Grinev, onuruna düşkün, devletine bağlı tipik bir 18. yy genç soylusudur. Bireysel özelliklerinden çok statüsüne uygun davranışları ve onuru ile dikkat çeker. Bu özellikleri Pugaçov'da saygı uyandırır ve affedilmesinde gocuktan fazla rol oynar. Pugaçov'a " Çariçe anamıza yeminim var, sana hizmet edemem." sözlerinden Çariçeye olan koşulsuz bağlılığı anlaşılmaktadır. Eserin başından sonuna doğru bir gelişim gösterdiği gözlenir, adeta evrimleşmiştir. Başta olgunlaşmamış bir asker olan Pyotr isyanın getirdiği şartlar altında olgunlaşmış ve tecrübeli bir askere dönüşmüştür. Hiçbir zaman Pugaçov'un yanına geçmez, vatanı için canını tehlikeye atar.

Pugaçov
Devlete kafa tutmuş, halkı büyük kitleler halinde etkilemiş ve sistemli bir ayaklanma çıkarmıştır. Puşkin bu karakteri abartmalardan uzak, olumlu veya olumsuz eleştiri yapmadan, olabildiğince yalın bir şekilde okuyucuya sunmuştur. Pugaçov'da gaddarlık ve merhamet bir arada bulunur. İnsanlara boyun eğdirmek isterken, diğer taraftan yardım etmek arzusunu da taşır. Karmaşık ve çelişkili bir kişiliğe sahiptir. Puşkin onu bize idealize etmeden yansıtmıştır. Yaşattığı vahşetin yanında gocuk konusunu unutmaması, sevdiği kız için Pyotr'a yardım etmesi ve diğer iyilikleri içindeki yardım etme arzusunu kanıtlar niteliktedir. Bu iyilikler karşısında Grinev, Pugaçov'a yakınlık duyduğunu, onu canilerin arasından ve idamdan kurtarmak için ateşli bir istek duyduğunu belirtir. Bu olaylar karşısında Grinev, onu nasıl adlandıracağını bilmediğini, bilmek istemediğini ancak kendisi için yaptıkları karşısında canını seve seve verebileceğini söyleyerek minnetini dile getirir ve Pyotr da Pugaçov'un karakteri konusunda çelişkidedir. Heybetli bir lider, romanın en canlı karakteri olan Pugaçov'un dış görünüşü ise gerçeğe uygun betimlenmiştir.

Şvabrin
Uzun boylu, esmer, pek hoş yüzlü, son derece canlı, genç bir subay olan Şvabrin bir düelloda rakibini öldürdüğü için Belogorsk'a sürgüne gönderilmiş bir askerdir. Pyotr'un ilk önce dostu, daha sonra düşmanı olacak Şvabrin bizleri sadece bununla değil, vatan hainliğine geçişiyle de şaşırtır. Kıskançlık ve tutku yüzünden kendi sınıfına ihanet eden, hiç inanmadığı halde Pugaçov hareketine katılan bir dönektir.

Maşa
Yüzbaşının kızı Maşa, halksal değerlerini yitirmemiş, alçakgönüllü, sevimli ve güçlü bir kişiliğe sahip bir karakterdir. Görünürde çekingen olan Maşa, romanın sonunda hem kendi mutluluğunu hem de sevdiğinin hayatını cesareti ve insanlara duyduğu o içten tevekkülü sayesinde kazanır.

İvan Kuzmiç
Belogorsk Kalesi'nin komutanı. Uzun boylu, dinç bir ihtiyar.

Vasilisa Yegorovna
Yüzbaşı'nın eşi. Kaleyi Mironov'dan ziyade o çekip çevirir. Oldukça güçlü bir kadındır.

Saveliç
Pyotr'un yaşlı ve sadık lalasıdır.

Zurin
Pyotr'un Simbirsk'te tanıştığı asker.
Sayfa: