DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Aurorix (Moklobemid)


Aurorix ilacının etken maddesi Moklobemid'tir.

Bana neden Moklobemid ( Aurorix ) reçete edildi?

Moklobemid ( Aurorix ) depresyon tedavisinde kullanılır. Depresyon bilindiği üzere sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Günlük yaşamın normal iniş çıkışlarından biraz farklıdır. Depresyon hastalığında insanlar zamanın çoğunda üzüntülü hissederler ve onlara üzüntülerinin sonu yok gibi gelebilir. Depresyon rahatsızlığı olan insanlarda sıklıkla fiziksel belirtilerde görülür. Yorgunluk ve iyi uyuyamama çok yaygındır. Aynı şekilde iştahta değişiklikler de sık görülür. Depresyon hastalığı sırasında insanlar yaşamın tadına varamadıklarını söylerler.
Depresyon birçok şekilde tedavi edilebilir. Bazı insanlarda "konuşma" terapileri de etkilidir. Birçok insanda depresyon belirtilerini gidermek için genellikle antidepresanlara güvenilmektedir. Ağır depresyon hastalığı sırasında antidepresan ilaçların tedavi edici etkileri kanıtlanmıştır.

Moklobemid ( Aurorix ) tam olarak nedir?

Moklobemid ( Aurorix ) bir tür antidepresandır. Sakinleştirici veya uyku ilacı değildir. Monoamin oksidaz inhibitörleri adı verilen ilaç grubuna dahildir. Moklobemid ( Aurorix ) RIMA (Geri Dönüşümlü Monoaminoksidaz-A) denilen daha yeni bir türdür. Depresyon yaşayan binlerce insan Moklobemid ( Aurorix ) kullanmış ve şimdi normal yaşamlarına devam sürdürmektedirler.

Moklobemid ( Aurorix ) kullanmak güvenli midir?

Genelde Moklobemid'inin ( Aurorix ) doktorunuzun reçete ettiği şekilde düzenli olarak kullanılması güvenlidir, ancak herkese uygun bir ilaç değildir. Aşağıdakilerin herhangi birinin varlığında doktorunuza bilgi verin:
*Parkinson, feokromositoma, kalp, tiroit ya da karaciğer sorunları yaşıyorsanız;
*Başka herhangi bir ilaç alıyorsanız. Buna eczaneden reçetesiz aldığınız ilaçlar da dahildir. Hemen aşağıda yazılan bir sonraki bölümde alınmaması gereken ilaçlar kısmına dikkat ediniz.
*Hamileyseniz, emziriyor ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız.

Kullanmamam ya da dikkat etmem gereken ilaçlar var mı?

Özellikle soğuk algınlığı, öksürük, grip, saman nezlesi, veya katarkt için alınan, felilefrin, fenilpropanolamin veya psödoefedrin içeren ilaçları almadan doktorunuza danışın. Moklobemid'in ( Aurorix ) bu ilaçlarla güvenli bir şekilde kullanılabilir fakat emin olmak için mutlaka doktorunuza sorun.
Kodein içeren herhangi bir ilaç kullanmamalısınız. Piyasada, bitkisel preparat olarak satılan ve kantaron içeren ilaçlardan kaçınmak gerekir. Emin olmak için mutlaka doktorunuza sorunuz.
Moklobemid'in ( Aurorix ) normal dozu nedir?

Moklobemid'in ( Aurorix ) normal dozu günde iki kez 150mg'dır. Önerilen maksimum doz ise günde iki kez 300mg'dır. Sizin için uygun olan Moklobemid ( Aurorix ) dozunu doktorunuz belirleyecektir.

Doz atlarsam ne yapmam gerekir?


Doktorunuzla görüşmeden asla dozunuzu değiştirmeyin. İlacınızı almayı unutursanız, normal süresinin üzerinden birkaç saat geçmediyse aklınıza geldiği an alın.

Dikkat etmem gereken herhangi bir yiyecek ya da içecek var mı?

Bazı yiyecekler Moklobemid ( Aurorix ) kullanan insanlarda sorunlara yol açabilir. Örneğin, peynir, salamura ringa balığı, maya özütleri içeren gıdalar, bakla, şarap ve evde üretilmiş ya da markasız satılan biralar. Moklobemid ( Aurorix ) genellikle bu yiyecek ve içeceklerle güvenli bir şekilde alınabilir. Ancak, yine de bunları çok miktarda tüketmemek önerilmektedir. Endişeniz varsa, doktorunuz ya da hemşireniz ile görüşünüz.

Moklobemid ( Aurorix ) kullanmaya başladığımda ne olacak?

Antidepresanların hepsi yavaş ve zamanla etkili olurlar. İnsanlar genellikle 3-4. haftalardan sonra daha iyi hissetmeye başlarlar. Hastalığın etkisindeki bireylerde yakınmaların tümü aynı sürede azalmaz. Farklı belirtiler farklı zamanlarda iyileşebilir. Birçok insan iki-üç hafta içinde daha iyi olduklarını söylerler, bu durum dışarıdan da fark edilebilir. Buna karşın antidepresanların 4-6 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar. Antidepresanların tam etkisinin hissedilebilmesi için kullanılmaya devam edilmesi çok önemlidir. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa mutlaka doktorunuzla görüşünüz.
Kendiniz daha iyi hissetmeye başlamadan önce bazı yan etkiler hissedebilirsiniz. Bu yan etkilerin çoğu birkaç hafta içinde kaybolur. Yan etki konusunda endişe duyuyorsanız yine doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyiniz.

Moklobemid ( Aurorix ) kullanırken alkol alırsam ne olur?


Moklobemid ( Aurorix ) alan insanlara alkol alması önerilmez. Bunun nedeni hem Moklobemid ( Aurorix ) hem de alkol kullanmanın şiddetli uyuşukluğa neden olabilmesidir. Bu durum düşme ya da kazalara neden olabilir. Bunun yanı sıra, alkol kullanmak depresyonu daha da kötüleştirebilir. Özellikle aşırı içki içmenin buna yol açması pek olasıdır. İnsanlar ilacı kullanmaya alıştıklarında, bazen bir-iki kadeh içmek zarar vermeyebilir. Fakat özellikle ilk bir-iki ay alkol almaktan kaçının. Bu süre sonrasında alkol kullanmak isterseniz, her zaman içtiğiniz içkiden bir kadeh deneyip nasıl hissettiğinize bakın. Sizi uyuşuklaştırmazsa, az miktarlarda içmenizde sorun olmayabilir. Alkol tüketmek insanları farklı şekillerde etkilediğinden, özellikle içki içmeye karar verdiğiniz taktirde çok dikkatli olmanız gerekir.
Hafta sonu canınız içki çekti diye ilacınız almayı ihmal etmeyin. Alkol kullanıyorsanız sadece küçük miktarlarda tüketin. Moklobemid ( Aurorix ) tedavisi sırasında, asla alkol alıp araç kullanmaya kalkmayın. Her tür olası endişenizi doktorunuz veya hemşireniz ile görüşün.

Moklobemid ( Aurorix ) bağımlılık yapar mı?

Moklobemid ( Aurorix ) azaltılmadan bırakıldığında "çekilme" belirtileri görülebilir. "Çekilme" belirtileri diğer antidepresan ilaçlar aniden kesildiğinde de ortaya çıkarlar. Bu belirtiler arasında kaygı, baş dönmesi, mide bulantısı ve uykusuzluk yer alır. Bazen şaşkınlık ve huysuzluk ta görülebilir. Bu belirtiler Moklobemid ( Aurorix ) kullanımında nadiren görülür. İlacı bırakmayı düşündüğünüzde bunu mutlaka doktorunuzla paylaşın.

Kendimi iyi hissettiğimde , bu ilaçları kullanmayı bırakabilir miyim?

Hayır. Moklobemid ( Aurorix ) kullanmayı bırakırsanız, hastalık belirtileri yeniden ortaya çıkabilir. Yeniden depresyon hastalığını yaşama riskini azaltmak için hastalık belirtileri düzeldikten ve kendiniz iyi hissettikten en az 6 ay ya da daha uzun antidepresan kullanmanız gerekebilir. Uzun süre ilaç kullanımının birçok bilimsel araştırmada herhangi bir zararı saptanmamıştır. Fakat ne zaman bırakacağınıza doktorunuzla birlikte karar vermeniz gerekir.
Sayfa: