DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Büyük Ada Eski Rum YetimhanesiToplam 28 fotoğraf bulunmaktadır
Dünya'nın en büyük 2-3 ahşap binası arasında gösterilen bu muhteşem yapıyı Büyük Ada'ya her gidişimde uzaktan izlerim. Mümkün olduğu kadar yaklaşmaya çalışsam da bahçesinin dışından içeriyi izlemek zorunda kalıyorum, çünkü bu muhteşem yapının içine girmeye müsade edilmiyor. Dış kısmına "girmek tehlikeli ve yasaktır" yazılmış ve bu yüzden bu görkemli tarihi eseri yeterince tecrübe edemiyor oluşumun hüznünü yaşıyorum.
Bu kadar görkemli bir yapının bizim gibi bir milletin elinde olması bir şans mıdır yoksa bir şanssızlık mı kararı siz verin. Çünkü çok muhtemelen herhangi bir batılı ülkenin elinde olsa, bu yapı dönemin en ünlü sanatçılarına planına uygun olarak restore ettirilir ve değerlendirilirdi. Maalesef bizde her geçen yıl eriyerek yok olması bekleniyor. Hatta belki bu hususta ellerini ovuşturarak bekleyen, bu eski tarihi eserin değerli arsasının kendisine peşkeş çekilmesini arzu eden ve peşkeş karşılığı yüklü rüşvet alacak seçilmişlerimiz vardır veya çıkacaktır. Yoksa bu kadar önemli bir yapının senelerdir yok oluşunun beklenmesinin sebebi anlaşılır gibi değil.
Bir yandan da mlletimizin asla sanat ve tarihe değer vermek gibi bir özelliği yok. Bu yüzden bu tip restorasyonların yeterli oy kaynağı olmadığını düşündüklerinden asıl yatırımı başka yerlere yapıyor da olabilirler diye düşünüyorum. Ama ne olursa olsun, kanaatimce oy kaygısı güdülmeden buraya bir el atılması gerekir.

"Büyükada Rum Yetimhanesi (Prinkipo Rum Yetimhanesi),[1][2] Büyükada'nın Manastır Tepesi'ndedir (eski adıyla Yunanca İsa anlamına gelen Hristos Tepesi). Bina 1898-1899 yılları arasında bir Fransız şirketi tarafından otel olarak inşa edilmiştir. Binanın mimarı, dönemin ünlü mimarlarından Alexandre Vallaury'dir. Yapı günümüzde boş olmakla birlikte Rum Ortodoks Patrikhanesi'nin kontrolü altında bulunmaktaydı. Dünya'nın en büyük ahşap binası olduğu iddia edilmektedir· Dünya'nın ilk çok katlı ahşap yapısıdır. Ülkemizdeki mimarlar mimarlık ile milli kimlik arasındaki bağı genel olarak reddederken , bir yabancı mimar Alexandre Vallaury kültürümüze saygı göstermiş ve İstanbul'daki diğer eserleri gibi bu yapıda da geleneksel mimarimiz unsurlarını ve geleneksel yapı malzememiz olan ahşabı kullanmıştır.

Bu heybetli yapı "Prinkipo Palas" adı altında otel olarak işletilmek üzere tasarlanır ve inşa edilir. Fakat devrin yönetiminden gerekli iznin alınmaması üzerine, bina el değiştirir ve Eleni Zarifi adlı bir Rum kadın tarafından satın alınır.

Rum Yetimhanesi o tarihe kadar Yedikule'deki Balıklı Rum Hastanesi'nde işlevini sürdürmektedir. Yetimhane 1902 yılında bu binaya, Büyükada'ya taşınır. Yapının kullanım amacı zaman içinde değişir. Binaya I. Dünya Savaşı yıllarında Kuleli Askeri Mektebi yerleşir. Daha sonra ise işgal kuvvetleri tarafından adaya yollanan Rum göçmenlerini barındırır. Yetimhane daha sonra Heybeliada'ya nakledilir ve bu bina da 1960'lı yıllarda kapatılır. O tarihte boşaltılan bina günümüzde hâlâ boş durmakta, dolayısıyla çok bakımsız ve git gide çürümektedir.

Görkemli ve etkileyici bir mimariye sahip olan Büyükada Rum Yetimhanesi ahşap karkas sistemde inşa edilmiş. Yapı, yan bölümlerinde 6, diğer bölümlerinde 5 katlı. Binanın heybetine rağmen cephe mimarisi olabildiğince sade tasarlanmış. Birbiri üzerine tekrarlanan çıkmalar ile cephelere hareketlilik getirilmeye çalışılmış. Tiyatro salonundaki iç mekân ahşap süsleme detaylarına karşılık, diğer iç mekânlarda sade bir mimari hakim.

Büyükada'nın tepesine bakıldığında hemen göze çarpan Büyükada Rum Yetimhanesi bahçesinde önceleri idare binası olarak inşa edilen, daha sonraları ise ilkokul olarak kullanılan bir yapıyla birlikte harabe bile olsa hala ayaktadır." Kaynak wikipedia


8-10 yıl öncesine göre Eski Rum Yetimhanesi çok daha güçsüz ve dirençsiz. Çektiğim fotoğraflardan görülebileceği gibi artık birkaç yıl içerisinde çökecek gibi gözüküyor. Umarım bu muhteşem yapının can çekişmesine kulak verenler ve oraya el atanlar çıkar.
Sayfa: