DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

CizlemeToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Cizleme denilince Çorlu'da çocukluğumda geçirdiğim bayramlar gelir aklıma. Bulgaristan göçmeni olan rahmetli anaanneme gider ve bütün mahallenin koca bir aile gibi yaşadığı Reşadiye'de kuzenler ve oradaki arkadaşlarımızla oyunlar oynardık. Anaannemin "Hadi kızanlarım gelin cizlemeye" demesi ile oyunu yarıda bırakır cizlemelere dalardık. Cizlemenin Bulgaristan'a özel bir yerelliği var mıdır bilmem ama genellikle göçmen olmayanlarca "akıtma" denildiğini görüyorum. Bazı yerlerde bir Trakya lezzeti olduğu yazılı. Bazı işletmelerde de "krep" diyorlar cizlemeye.

Cizlemeyi pişirmeyi bilmeyen ve sadece yemeyi tecrübe eden biri olarak tarifini veremeyeceğim ancak kısaca tavaya akıtılarak yapılan bir hamur işi çeşidi olduğunu söyleyebilirim.:) Üzerinde küçük küçük delikler olur ve üzerine canınız ne isterse onu sürerek afiyetle yersiniz. Genellikle de bal, çikolata, şeker filan sürülür. Sade yiyeni görmedim.
Sayfa: