DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

David ReimerToplam 7 fotoğraf bulunmaktadır
Sosyal deneylere -özellikle bilim etiğini ihlal edenlere- olan ilgim şu ana kadar fark edilmiştir sanırım. Derslerde karşıma çıkan veya kendi araştırdıklarım arasında beni en derinden etkileyen deneylerden birinden bahsetmek istiyorum bu sefer: Bruce/Brenda/David Reimer'ın cinsel kimlik karmaşası.

1965 yılında Kanadalı Reimer ailesinin ikiz bebekleri Bruce ve Brian tamamen sağlıklı olarak dünyaya geldi. 6 aylık olduklarında idrar yapma güçlüğü çekmeleri sonucunda ikizlere fimozis (sünnet derisinin dar olması nedeniyle penis ucundan geriye çekilememesi) teşhisi konuldu. Doktorlar, sünnet uygulaması ile problemin çözüleceğini söylediler fakat klasik neşterle kesme yöntemini değil de elektrikli iğneyle yakma yöntemini kullandılar. Brian'ın operasyonu sorunsuz geçti ama Bruce'un penisi büyük ölçüde yandı ve kullanılamaz hale geldi.
İkizlerin ailesi çaresizce doktor doktor gezseler de hiçbir çözüm bulamadılar.
Bir gün izledikleri bir televizyon programında ünlü doktor John Money'yin "Cinsiyet ve Cinsel Kimlik" konulu konuşmasına denk geldiler. Doktor, ''Çocuklar; doğdukları değil, yetiştirildikleri cinsiyeti benimser.'' diyordu. Money, günümüzde pek de kabul görmeyen bir teori olan Nötral Cinsiyet Teorisi'ni savunuyordu. Bu teoriye göre; çocuğun cinsiyetini, doğru davranışsal müdahalelerle değiştirmek mümkündü.
Çözüm arayan aile, Bruce'u Baltimore’daki John Hopkins Hastanesi'ne, psikolog John Money'ye götürdü. Money ve doktor arkadaşları, yaptıkları çalışmalar sonucunda, hasar görmüş bir penisi yeniden oluşturmanın çok zor olduğunu; ancak bir vajinanın yeniden yapılandırılmasının teknik ve pratik olarak çok daha kolay olduğunu fark etmişlerdi. Bu vaka, Dr. Money'yin teorisini ispatlayabilmesi için müthiş bir fırsattı.
Sonuç olarak Reimer ailesi ikna edildi. Bruce bir dişiye dönüştürülecek ve asıl cinsel kimliği kendisinden gizlenecekti. Araştırma karşılığında Dr. Money, Bruce'un -yeni ismiyle Brenda'nın- bütün psikolojik desteğini sağlayacak, araştırmayı bizzat yönetecekti. Belirli periyotlarla çocuklar doktora getirilecek ve çeşitli deneylere tabi tutulacaktı. Dr. Money, tüm gücünü Brenda'yı bir dişi yapmaya harcayacağına dair Reimer ailesine söz verdi.
22 aylık Bruce'a orşektomi operasyonu uygulanarak testisleri alındı. Saçları uzatıldı, kız kıyafetleri giydirildi.
Bruce -yeni adıyla Brenda- daha 2 yaşındayken terslikler başladı. Bebekleri yerine ikizi Brain'in oyuncaklarıyla oynamayı tercih ediyordu, elbiselerini giymek istemiyor ve agresif davranışlar sergiliyordu. Dr. Money, bu durumların yakında düzeleceğini söyleyerek aileye telkinlerde bulunuyordu.
Brenda'nın cinselliği bir dişi olarak tanımlayabilmesi için bazı tehlikeli deneyler de yapılıyordu. İkizi Brain ve Brenda, birbirlerinin cinsel organlarını keşfetmeleri için çıplak olarak baş başa bırakılıyordu. Daha kötüsü, Brenda'nın seksi bir dişi olarak algılayabilmesi amacıyla Brain ve Brenda cinsel pozisyonlara sokuluyor, seks provaları yaptırılıyor ve bazen de bu halleri Dr. Money tarafından fotoğraflanıyordu.
Bu arada Brenda'ya sürekli östrojen yüklemesi yapılarak göğüslerinin gelişmesi, kas gelişiminin yavaşlatılması ve tüylenmemesi sağlanıyordu.

Brenda'nın okul yılları çok problemli ve yapayalnız geçiyordu. Okulundaki kızlar da erkekler de onunla iletişime girmekten kaçınıyorlardı. Tuhaflıkların farkındaydı ve kendisinde bir sorun olduğunu düşünüyordu. Düzenli olarak tedavi seanslarında Dr. Money tarafından beyni yıkanıyordu ve o, bu adamdan nefret ediyordu. Bu arada Dr. Money, araştırmanın başarılı olduğuna dair makaleler yayımlıyor ve çalışmaları bilim dünyasınca takdir ediliyordu.
Brenda 13 yaşlarındayken, Dr. Money aileye ikinci operasyonun zamanının geldiğini söyledi ve yeni bir vajina ameliyatı için baskı yaptı. Brenda sonunda isyan etti ve bir daha Baltimore'a götürülürse intihar edeceğini söyledi. Bu arada ailede psikolojisi bozuk olan tek birey Brenda değildi. Suçlululuk hisseden anne intihara teşebbüs etmiş, baba ise alkolik olmuştu. İkiz kardeşi Brain'in psikolojisi de sağlıklı değildi.
Remier ailesi sonunda "tedavi"yi bıraktı ve Dr. Money ile iletişimi kesti. Money, makale yayımlamayı bıraktı ve deneyin başarısızlığını gizlemeye çalıştı.
Brenda'nın intihar girişimi sonucunda, endokrinolog ve psikiyatrist tavsiyesiyle aile Brenda’ya gerçekleri açıkladı. Aslında bir ucube ya da deli olmadığını sonunda anlayan Brenda, kendi cinsel kimliğine dönmeye karar verdi, ismini David olarak değiştirdi. 16 yaşındayken göğüslerini aldırdı, protezlerle penis ve testis yapıldı, testosteron tedavisi uygulandı.
Ama David'in psikolojisi iyiye gitmedi, 20 yaşındayken yine intihar girişimlerinde bulunuyordu.
Bu arada, Dr. Money'nin ekibinden Dr. John Colapinto, deneyin nasıl bir başarısızlıkla sonuçlandığını kaleme aldı. Brenda olarak yetiştirilen David'in, deneyler boyunca kendisini asla bir dişi olarak tanımlamadığından bahsetti.

David, hiçbir zaman evlenemeyeceğini baba olamayacağını düşünüyordu. Biyolojik olarak baba olamadı ama, 25 yaşındayken kendisinden 3 yaş büyük olan Jane ile evlendi ve onun önceki evliliğinden olan 3 çocuğuna babalık yaptı. David'in bir süre mutlu devam eden hayatı, 2002'de tekrar alt üst oldu. Şizofreni hastası ikizi Brain, aşırı dozda antidepresan alarak intihar etmişti.
David yine depresyondaydı. İşsizdi, maddi sıkıntılar içindeydi, evliliğinde problemler vardı. Jane'in boşanmak istediğini söylemesi ise bardağı taşıran son damla olmuştu.
2004 Mayıs ayında, Jane işteyken David tüfeğini alıp arabasını bir marketin otoparkına park etti.
Bruce, Brenda ve son olarak David olarak yaşadığı karmakarışık hayatına 38 yaşında son verdi.

Bu ve daha birçok araştırmanın sonrasında, her türlü cinsel eğilimin doğuştan geldiği ve sonradan değiştirilmesinin çok zor olduğu sonuçlarına ulaşıldı.
Sayfa: