DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Devletin evlenenlere 5000 TL çeyiz parası vermesi


5000 TL kredi mi veriyorlarmış diye baktım. Bu bildiğin burs gibiymiş. Yani hibe, geri ödemesiz. Devletimizin gençleri evliliğe teşvik etmek için yaptığı müthiş hamle.

Şimdi bugün bir arkadaşımla bunu konuşuyorum. Diyor ki: "Kanki bir kız arkadaşı ayarlarım. Anlaşmalı evlilik yaparım. Kağıt üstünde birkaç ay evli kalır, sonra boşanıveririm. Parayı da 2500er TL şeklinde kırışırız. Oh bedavadan cepte 2,5 asgari ücret." Ne ala.

İşin devlet kanadına bakıyorum. Medyaya bir başlık attırıyorlar. Bir bakıyorsun her evlenen 5000 lira ikramiye alacak gibi bir kafa oluşuyor. Biraz işin içine giriyorsun 27 yaş altı olmak gerektiği ortaya çıkıyor. Ama dibine kadar detaylara bakarsan o işin olacak iş olmadığı ortaya çıkıyor. Kimseye 5000 lira filan yok arkadaşlar. Sen 27 yaşından önce çeyiz hesabı açtıracaksın da o hesaba kesintisiz aylık 1000 lira 3 yıl para yatıracaksın da falan da filan. Bedavaya 5000 lira yok yani. Uğraşmalı.

Bu olayda benim enteresan bulduğum devletin ve vatandaşın aynı kafada olması. Biri vereceğim diyor vermiyor, diğeri evleneceğim diyor, yalandan. Bir de devlet niye insanları evlenmeye teşvik ediyor ben onu anlamıyorum. Çok mu iyi birşey bu evlilik? Yani bir icat mı bu? Bilim alanında bir devrim mi? Niye buna ödül veriliyor ya da veriliyormuş gibi davranılıyor? Başka şey mi yok teşvik edilecek? 27 yaş altı insanların evlenmesi çok mu makbul bir olay. Vatana millete katkısı ne bunun?

Ha benim bildiğim şu var: iş yerlerinde mulakatlarda sorarlar "Evli misin, çocuğun var mı?" diye. Bunun anlamını bilirsiniz. "Seni ne kadar eşek gibi çalıştırabiliriz? Tepene binebilir miyiz?"dir bunun meali. Buna mı adapte etmeye çalışıyorlar insanları anlamadım. Evli adam, evini geçindirmek zorunda, patronun sözünü dinlemek zorunda değil mi? Bekar olan, canı sıkılınca istifayı daha rahat basıyor tabi. Hoşuna gitmiyor patronun. Bizim gibi demokrasilerde patronlar için çareler tükenmiyor tabi. Hemen bir politika, evlendirelim gençleri, iş dünyasına adapte edelim. Sevmiyorum böyle aile hayatını destekler görünümlü kapitalist politakayı.
Sayfa: