DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Diş taşı temizliği


Diş taşı periodontal hastalıkların primer etkenidir. Periodontal dokular dişleri çevreleyen dokular yani diş eti ve alveol kemiğinden oluşur.Diş taşı iki çeşittir biri gözle görünen diş eti seviyesinin üstünde diğeri ise diş etinin gözle görülmeyen kısımlarında oluşur. Bu sebeple kendiniz görmeseniz de altı ayda bir diş hekimi kontrolü önemlidir. Diş taşının nelerden oluştuğu konusu ise; inorganik olarak büyük kısmını kalsiyum oluşturur, organik içeriği ise protein,polisakkarit ,ölü epitel artıkları ve çeşitli mikroorganizmalardır. Yani bazılarımızın diğerlerine göre daha çok diş taşı oluşturmasının nedeni tükürüğündeki kalsiyum oranıdır.
Dişlerin düzenli ya da hiç fırçalanmamasıyla dişlerin üzerinde biriken plak diş taşı oluşumunun ilk adımıdır. Fırçalama azlığıyla diş taşı oluşumundan önce diş eti iltihabı (gingivitis) başlıyor ve diş taşları gingivitise eşlik ederse diş eti çekilmesi olarak bilinen periodontitise dönüşüyor diyebiliriz.
Biraz fazla gereksiz ön bilgiyle konuya giriş yapmamdan diş hekimi olduğum anlaşılmıştır. "Diş taşı temizliği zararlı mı?" "Bir kere yaptırınca hep istiyormuş" benzeri sorulara gün içinde fazlasıyla maruz kalıyorum. Diş taşı temizliği dişe ve çevresindeki dokulara zarar vermez, diş taşının varlığı daha zararlıdır. Bu soruyu bir keresinde kuaförüm sorduğunda ona "manikür yaptırınca hep yaptırmak gerekiyormuş" diye cevap vermiştim ve ertesi gün randevu almıştı. Bir şeyin düzenli olarak yaptırılma gereksinimini onun zararlı olabileceğine bağlayan bir algımız var malesef.

Toplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Diş taşı temizliği bir diğer adı ile tartar temizliği, erişkin her insanın tecrübe etmesi gereken bir durum.Gerçi genel olarak insanlar diş taşı temizliği esnasında dişlerine zarar verildiğini düşünüyor.Bildiğim kadarıyla evet, diş mineleri bir nebze de olsa çiziliyor ancak hemen sonrasındaki rutin polisaj işlemi çizik ve pürüzleri yok etmek için yapılıyor.Bu işlemle plak tutma ihtimali azaltılıyor, sonuç olarak daha sağlıklı bir ağıza sahip oluyorsunuz.Genellikle standart olarak 6 ayda bir diş taşı temizliği öneriliyor.Sigara içmiyor, sağlığınıza dikkat ediyor ve sebze ağırlıklı besleniyorsanız belki bu zamanı yılda bir olarak düşünebilirsiniz.Ama unutmamalısınız ki diş taşları dişlerinizin çürümesine ve diş etlerinizin çekilmesine, dolayısı ile hem dişlerinizi kaybetmenize hem de diş eti hastalıkları ile karşı karşıya gelmenize neden olabilir.Yapılan işlem esnasında minelerim çizilecek diye düşünenler sonradan gingivitis, periodontitis filan olabilirler ki bu çok daha kötü bir durumdur.
Tamamen kendi düşünceme bağlı olarak söylemek istediğim bir husus daha var.Genç yaşlarda epitel dokunun ağız içindeki bakterilerle daha iyi mücadele edip diş taşı oluşumunda daha etkin olduğunu düşünüyorum.Fakat yaş ilerledikçe dışarıdan müdahaleler daha gerekli hale geliyor.Yani atıyorum henüz 20-25 arası yaşlardaysanız 40lı yaşlarda olanlara göre az, 60-70li yaşlarda olanlara göre ise çok daha az diş taşı temizliği işlemine ihtiyaç duyma ihtimaliniz yüksek.
Sayfa: