DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Diyet yapmakToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Yazıma başlamadan önce belirtmek isterim ki ben diyetisyen ya da doktor değilim. Burada yazdıklarım tamamen kendi diyet tecrübem ile ilgilidir. Bana yarayan şey size yaramayabilir. Bunun için eğer kilo vermek istiyorsanız bir diyetisyene gitmenizi tavsiye ederim.

Öncelikle başta söylememde fayda var, internette her yerde diyet listeleri var ama size tavsiyem eğer kilo vermek istiyorsanız kesinlikle bir diyetisyene gitmenizdir. Çünkü kilo verememeniz sadece yemek yeme alışkanlıklarınız ile ilgili olmayabilir. (Hormonel bir sıkıntınız olabilir, diyabet ya da diyabete meyilli olabilirsiniz, inüsilin direnciniz olabilir, vs.) Diyetisyeniniz sizden gerekli testleri isteyecek ve vücut analiz cihazına çıkararak kilo, boy ve bazal kalorinizi ölçecektir.(bir tür tartı ama çıplak ayakla çıkıyorsunuz :)) Bu arada benden de tetkik istediler mesela ama ben aynı hastanede daha önce benzer testler yaptırdığım için (yakın bir zamanda) gerek kalmadı yeniden aynı testleri yapmaya. Sonrasında ölçülen kilo, boy ve gün içinde yaktığım toplam kaloriye göre bana bir liste yapıldı. (bu listeyi burada yazmayacağım. internettekilere çok benzer bir liste çünkü ama önemli olan bunlar değil) Bana gün içinde yediğim her bir lokmayı yazacağım boş bir liste verildi. Bu sayede diyetisyenim 1 hafta boyunca diyete ne kadar uyduğumu görmüş olacaktı. Bu bence işin 2. kilit noktası. 1.sini en sonunda yazacağım. Verdiği listeye uymak benim için zor olmadı, çünkü bir diyetisyen size hiçbir zaman günlük besin ihtiyacınızdan daha az besin almanızı önermez. Eğer yediğiniz yemekler size yetmiyorsa başka bir problem vardır. Kiloyu da bundan dolayı alıyoruz zaten. Diyetisyeniniz size sorular sorarak nasıl bir günlük yaşam rutininiz olduğunu ve nasıl bir program yaparsa daha rahat uyacağınızı anlamaya çalışır. Bundan dolayı da "ben yapamam, nasıl uyacağım, bekar yaşıyorum yemek yapamam ki" vs gibi şeyler düşünmeyin. Bu tür problemler için de size yol gösterecektir diyetisyeniniz. Bunu yapmıyorsa para vermeyin zaten :D . Yoksa sadece diyet listesi verecekse, liste her yerde bolca var :) Şimdi para demişken hazır, bu hiç hoşunuza gitmeyecek fakat en önemli olayını söyleyeyim size kilo vermenin. (daha önce sonra söyleyeceğim demiştim.) Şimdi bu yazıya böyle bir son olur mu diyeceksiniz, belki de beni yadırgarsınız fakat kilo vermede en büyük olay .....en önemli olay : "PARA VERMEK". Benim düşünceme göre bu şekilde kendi kendinize psikolojik bir mesaj vermiş oluyorsunuz. Çünkü para kolay kazanılan bir şey değil ve bunu bir amaç uğruna vermeye karar vermek o amacı zihninizde gerçeklemek gibi oluyor sanırım. Kabullenmiş oluyorsunuz yani durumu. Zaten olayı kabullenmek en önemli şey değil midir? (Bence öyledir. Ancak bu şekilde problemleri çözmek için adım atmaya başlarsınız.) Neyse konuyu çok dağıtmadan bitireyim. 3 haftalık kolay bir diyet sonrasında, sürekli de tok gezerek 10 kilo verdim. 82.5 ten 72.5 e düştüm. Diyetisyen seanslarım 3 hafta önce bitmesine rağmen ben diyetime de devam ediyorum. Çünkü hem zor birşey değil hem de sizi sağlıklı beslenmeye itiyor.

Umarım bu yazı kilo vermek isteyipte veremeyenlere biraz olsun yardımcı olur. Kendinize iyi bakın.
Sayfa: