DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

EO Smart Connecting Car 2


EO Smart Connecting Car 2, Alman DFKI tarafından geliştirilmiş akıllı araba modelleridir. Modeli kelimesi yerine modelleri kelimesini bilerek kullanıyorum. Çünkü bu marka altında birden fazla modeli seçme imkanınız oluyor.

Özellikle şehir içi kullanımda araçların çok büyük olmaması; park alanlarına rahatça sığabilmesi ve ekstra manevra imkanı veriyor. EO Smart Connecting Car 2’nin tekerleklerinin olağan üstü esnekliği sayesinde park etmek ve kaldırıma çıkmak çok kolay olacak. Aracın özelliklerine baktığımda teknolojinin kara ulaşımında hala üstesinden gelemediği birşey olduğunu görüyorum: O da bir aracın hareket kabiliyeti ne kadar artarsa hızının o ölçüde düştüğü. Anladığım kadarıyla dizayndaki eklemler ve çıkıntılar motor hacmini düşürüyor ve hava sürtünmesini arttırıyor. Bir yandan da tasarım olarak araç eğer hızlanırsa "takla atabilir" görüntüsü veriyor. Aracın maksimum hızı 60 km olarak verilmiş. 750kg ağırlığa sahip. Ki daha evvel farklı bir firmadan farklı bir arac modelinin (yine Alman markası ve küçük boyutlu bir modeldi-Türkiye’de kullanılıyor.-) virajları alırken dengesini koruyamaması ve takla atması sonucu firma tarafından geri çağırıldığını duymuştum.

EO Smart Connecting Car 2’nin boyutları lastik seçimine göre değişiyor. İç hacmi bana biraz küçükmüş gibi geldi. Araç 2 kişilik. İç panel çok rahat gözükmüyor. Sadece şehir içi kullanımı için uygun gibi. Aynı tipten araçlar birbirine monte edilebiliyor. Yolcular için bu durum kendi kompartımanında vagondan bağımsız trende seyahat etme hissi verebilir diye düşünüyorum.
EO Smart Connecting Car 2 elektrik enerjisi ile çalışıyor. 54V – LiFePo4 batarya kullanıyor. Bir kablo vasıtasyla batarya şarj edilebiliyor. Şarjının ne kadar sürede dolduğu ya da ne kadar dayandığı ile ilgili bir bilgiye rastlayamadım. Ön ve arka kameraları var. Ancak ben dış yüzeyde herhangi bir ayna göremedim. Öyle zannediyorum ki sürüş esnasında ayna niyetine kamera görüntülerini sürekli kontrol etmek gerekecek.

Fiyatı ve Türkiye’ye ithalatının yapılıp yapılmayacağı ile ilgili bir bilgiye rastlayamadım. Ancak yaygınlaşan her ürün bir şekilde Türkiye’ye de ulaşıyor. Biz bu araçları kullanmaya niyetlenirsek çok muhtemeldir ki üzerine eklenmiş kar payı ve vergi yükü ile Almanlar’dan çok daha yüksek fiyatlarla almamız gerekecek.
Sayfa: