DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Faranjit


Her sene bir şekilde tecrübe ettiğim hastalık. Boğazınızda bir ağrı ile başlar. Bademciklerinizin arka kısmı ve burun arkası bölgesinde (yutak) tahrişe neden olur. Aynı zamanda yutkunurken sanki boğazınıza bir şey takılıyormuş gibi bir hissiyata kapılırsınız. Uzun süren tempolu konuşmalar-sunumlar yapmak, sigara içmek, baharatlı yiyecekler yemek, çok soğuk ve çok sıcak içecekler içmek hastalığın gidişatında olumsuz etki yapar. Uzun süren faranjit vakalarında mutlaka doktora gidilmesi tavsiye edilir ki faranjit teşhisi konulan bazı hastalarda gerçekte daha ciddi rahatsızlıklar olduğu sonradan ortaya çıkabiliyormuş. (Afra Rabia Demirel’in faranjit teşhisinden sonra lösemi olduğunu öğrenmesi gibi)

Bu seneki faranjitim biraz uzun sürdü (yaklaşık 1,5 ay) Yine de doktora gitmedim. Boğaz ve burun arkası akıntısı ile devam eden faranjitten sonunda kurtuldum.

Faranjite iyi gelecek şeyler :
Faranjiti evde kendi kendinize tedavi etmek niyetinde iseniz:
*Soğuk almamanız gerekir. Sürekli oda koşullarında (20-25 derece sıcaklıkta) bulunmalısınız.
*Günde 1-2 fincan ada çayı ile takviye yapmak faydalı olur.
*Mütemadi bir dinlenme vaziyetinde olmanız, mümkün olduğunca uyumanız ve az konuşmanız iyi olur.
*Sigara içmemelisiniz.
*Düzenli ve sağlı beslenmelisiniz.
*İçinde bulunduğunuz ortam tozlu, rutubetli vs olmamalı.

Bunun yanı sıra, faranjit tedavisi için doktora giderseniz çok muhtemelen anitibiyotik verecektir. Bunun yerine eczaneden antiseptik özelliği olan bir burun-boğaz spreyi alabilirsiniz.(Andorex gibi – Tabi bunun için mutlaka en azından eczacınıza danışın)
Sayfa: