DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Fondü yapmakToplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
Fondü, anavatanı İsviçre olan, yapımı gayet kolay ama yemesi çok keyifli bir yemektir. Orijinalinde peynirle yapılan bu yemeğin ortaya çıkışı tamamen ihtiyaca dayanıyor, hikayesi ise şöyle: İsviçreliler'in kışın yemek üzere depoladıkları peynir ve ekmek, kış gelinceye dek yenmeyecek kadar sertleşirmiş. İsviçreliler de sertleşmiş peyniri şarapla eriterek elde ettikleri sosa taş gibi ekmeklerini bandırıp keyifle yerlermiş. Zamanla fondünün eti yağa, meyveyi çikolataya banarak yenen versiyonları da türemiş.
Ülkemizde en popüler olan föndü çeşidi çikolatalı olanı. Çikolatalı fondüye birçok kafe ve restoranda ulaşmak mümkün ama peynirli ve etli fondü pek yaygın değil. İstanbul'da etli ve peynirli fondü; Swiss Chalet Restoran, Swiss Restoran, Azzur Restoran, Crape & Fondue Restoran, Leonardo Restoran, Wine House gibi yerlerde tecrübe edilebilir.
Ben fondüyü ilk yediğimde iki kişilik fondüye 20-25 lira ödemiştik ve sanırım Mado'daydık. Meyve ve sos miktarı hiç tatmin edici değildi, sosun kıvamı da iyi sayılmazdı. Ayrıca meyveler ağırlıklı olarak elma ve armuttan oluşuyordu. Bu kötü tecrübemin ardından "Fondüyü evde yaparım, Mado'ya da bin basarım!" iddiasıyla fondü seti aramaya başladım. Fondü seti dediğim şey, mumlu veya elektrikli bir düzenek ve uzun çatallardan oluşuyor. Elektrikli setler daha pratik ama mumun kattığı havayı katamıyor. Ben Paşabahçe, Esse gibi yerlerde bulabildiğim aşırı pahalı setleri beğenememiştim. Fotoğraftaki sete milyoncuda rastladım, sanırım 10 liraya aldım. Ayrıca geçen gün Kadıköy The Company mağazasında çok şık fondü setleri gördüm, en kısa zamanda yeni bir set almayı düşünüyorum.
Fondü setini aldıktan sonra geriye nasıl yapıldığını öğrenmek kalmıştı. İnternette birkaç tarif okuyup bir tanesini denedim ve sonra malzeme miktarlarında küçük değişiklikler yaparak favori tarifime ulaştım.

Malzemeler
3-4 paket çikolata (sütlü, bitter, beyaz veya kuvertür olabilir ama fındık, fıstık parçacığı olmamalı)
Yarım paket çiğ krema
1 çay bardağı süt
Meyve (muz, kivi, çilek, ananas, elma, armut kullanılabilir)
Marshmallow, kurabiye, bisküvi...

Çikolatanın ne kadar yoğun olmasını istediğinize göre malzeme miktarlarında değişiklikler yapabilirsiniz.

Tarif
Çiğ krema ve süt tencerede karıştırılır. Karışım iyice ısınınca çikolatalar küçük parçalar halinde ve teker teker karışıma eklenerek eritilir. Bu sosu hazırlamak maksimum 10 dakika sürüyor ama acelem olmadığında her şeyi ocağın en küçük gözünde ve en kısık ateşte pişirdiğim için (annemin lezzet sırrı) bende 20-30 dakikayı buluyor.
Sos hazır olunca fondü kabına dökülür ve mumlar yakılır. Zevke göre seçilmiş ve dilimlenmiş meyvelerle beraber servis edilir.
Ben fotoğraftaki fondü setimde başlangıçta dört mum yakıyorum, bir süre sonra üçe düşürüyorum çünkü uzun süre yüksek ateşte kaldığında çikolatanın dibi tutuyor. Kabın büyüklüğüne göre mum adedi de değişiyor elbette.

Teknik işleri hallettikten sonra meyveleri çikolata havuzunda yüzdürüyor, sıcak sıcak mideye indiriyoruz. Ve belki de ilk kez çikolatadan ağzımızın yanmasını tecrübe ediyoruz.

Afiyet olsun!
Sayfa: