DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Freecycle İstanbul


Bir hafta kadar önce ilk freecycle istanbul tecrübemi yaşadım. Öğrencilik zamanımdan kalma küçük elektrikli sobamı ihtiyaç sahibi öğrenci arkadaşlara ulaştırmış olmanın mutluluğunu tatmış oldum. Hem evimde yer açılmış oldu, hem zamane hastalığı olan "kullan-at" alışkanlığından bir anlık kendimi kurtarmış hissettim.

Bu ilk deneyimimdeki Freecycle hissiyatlarıma gelince :

*Herşeyde olduğu gibi insanlar burada da vermekten çok almaya odaklı.

*İhtiyaç sahibi olanlar da ihtiyaç sahibi olmayanlar da hemen herşeye çokça talip oluyorlar. Fakat ihtiyaç sahibi olmayanlar, o kadar ihtiyaç sahibi değiller ki : bir anlık "sahip olma" isteğiyle tekliflere talip oluyor ama teklif sahibinin ürünleri kendilerine vereceğini belirtmesinden sonra ürünü almaya gitmiyorlar. Hatta almaya gitmemek bir yana, kendilerine kargolanmış olan ürünlerin kargosunu kabul etmeyip kargo ücretini göndericiye ödettirenler dahi var.

Freecycle'ın en sevdiğim özelliği ise yarattığı paylaşımın tüketim odaklı olmaması oldu. Yurtdışı versiyonlarını merak ettim.

Toplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Yaklaşık bir yıl önce arkadaşımın tavsiyesiyle Freecycle İstanbul Facebook grubuna katıldım. Grup, kullanılmayan eşyanın sahibiyle, o eşyaya sahip olmak isteyen kişiyi ücretsiz olarak birleştiriyordu. Bir yıldır Freecycle'ın üyesiydim ama hiç aktif olarak kullanmamıştım. Geçtiğimiz günlerde mp3 çalarım bozuldu ve yenisini almak üzereyken, aklıma bu grup geldi. Talebimi oluşturmamın ertesi gününde yeni mp3 çalarım elimdeydi. Ben de kullanmadığım eşyaları buradan yeni sahiplerine ulaştırmaya başladım. Eşyaları elden veya kargoyla verebiliyordum ama elden verdiğim zaman ufak tefek problemlerle karşılaşabiliyordum. Bir keresinde buluşma yerinde yarım saat kadar bekletilmiş, alıcı nihayet geldiğinde ise herhangi bir üzgünlük belirtisiyle karşılaşmamıştım ve işlerim de aksamıştı.. Bir diğerinde ise, buluşma saati geldiğinde ben önceden anlaştığımız konumda beklerken alıcıdan "Ben oraları pek bilmiyorum, şuraya gelir misiniz?" mesajını almıştım. Bu kötü tecrübelere karşın, kargoyla gönderdiğim eşyalar eline ulaştığında "Oyuncaklarına kavuşan çocuklar gibi mutlu oldum, çok teşekkürler." mesajı gönderen birileri de vardı. 35 bine yakın üyeye sahip bir grupta her türlü insan olacaktı elbette...

Freecycle Türkiye'nin ilk ayağı olan Freecycle İstanbul, 31 Ocak 2005'te Taner Ertunç tarafından Yahoo mail grubu olarak kuruldu. Başlangıçta 20-30 kullanıcısı vardı ama döngünün büyüme sayesinde işleyeceğinin farkında olan ilk üyeler kendi çevrelerinde bu oluşumu tanıttılar ve bugünkü sayılara ulaşıldı. Şu an mail grubunun 8, Freecycle İstanbul Facebook sayfasının 35 bine yakın üyesi var. Ankara, Bolu, Çanakkale, Diyarbakır, İzmir, Sinop, Muş, Bitlis gibi şehirlerdeki lokal kuruluşlarla beraber 50 binin üzerinde üye, Freecycle sayesinde geri dönüşümün bir parçası oluyor, günde yüzlerce eşya el değiştirerek ekonomiye kazandırılıyor.

Freecycle oluşumunun Türkiye'deki kurucusu Taner Ertunç'a Freecycle ile ilgili karşılaştıkları sorunları, kendisini rahatsız eden durumları, ikinci el tüccarlarıyla baş edebilmek için neler yaptıklarını sordum...
"Facebook grubunda, kuralları tam okumadan mesaj gönderen üyeler, reklam, spam, sohbet gibi amaç dışı gruba kaydolanlar üyelerimizi, dolayısı ile beni de rahatsız ediyor. İkinci el tüccarlarına karşı üye geri dönüş ve şikayetlerinden başka kaynağımız yok. Kimse için ön yargılı ve peşin hükümlü olamayız. Ayrıca Freecycle'da amacımız bir eşyanın ekonomiye geri kazandırılması. Bir kişi bir eşyayı alır, bir iki kere kullanır ve sonra satar, biz amacımıza ulaşmış sayarız. Burada beni daha çok rahatsız eden, teklif sahibine karşı dürüst olunmaması, sahte hesaplarla aynı teklife birden fazla talep olunması gibi durumlar. Bence satmayı düşünen bir kişi de dürüstçe teklif sahibine mesajında bunu belirtebilir. Teklif eden hala o kişiye vermek istiyorsa bizce bir sakınca olmamalı."

Siz de freecycle.org üzerinden mail grubuna veya bulunduğunuz ilin Freecycle Facebook grubuna katılarak paranın sözünün geçmediği bu dönüşümün bir parçası olabilirsiniz.
Sayfa: