DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Gerilla Bahçeciliği ve Tohum Bombası YapımıToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Şehirlerdeki boş, kullanılması yasak veya gereksiz yere kullanılan toprak parçalarına çiçek ekilmesinin genel adı olan Gerilla Bahçeciliği'nin bilinen ilk örnekleri 70 li yıllarda New York'ta görülmekte. O günlerde New York belediyesinin şehirdeki boş alanların kullanımı ile ilgili temel görüşü bu alanların çitlerle çevrilerek ileriki kullanımlara yönelik saklanması yönündeydi. Ancak bu ekilebilir alanların boş bırakılması çevre gönüllüleri arasında büyük rahatsızlık yaratmaktaydı. Dönemin ünlü çevrecisi Liz Christy ve ekibi, New York'ta bugün park olarak kullanılan bir belediye alanına çiçek ekerek işe başladılar. Dönemin gazeteleri ilk dönemlerde bu duruma ilgi göstermese de çiçek ekilen alanların artması ve ekilen ayçiçeği gibi ürünlerin büyüyüp ürün vermesi medyanın da dikkatini çekti.

Gerilla Bahçeciliği akımı kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. 1 Mayıs Gerilla Bahçeciliği günü olarak kutlanmaya başlandı. Bugün Gerilla Bahçeciliği konusunda aktif çalışan gönüllü sayısının tüm dünyada 100.000 in üzerinde olduğu biliniyor. Medya'nın Gerilla Bahçeliğine karşı verdiği mücadele de tüm hızıyla devam etmekte. Son olarak İngiltere'de halkın Gerilla Bahçeciliği gönüllülerinin ektiği ayçiçeklerinden yiyerek zehirlendiği iddia edilse de medya herhangi bir kanıt sunamadığı için konu sessizliğe gömülmüş durumda.

Ülkemizde ise Gerilla Bahçeciliği kavramı son dönemde en parlak günlerini yaşıyor. SALT Beyoğlu'nun desteğiyle yapılan Gerilla Bahçeciliği atölyelerinde katılımcılar Tohum Bombası yapmayı öğrenerek şehri doğasına geri döndürmenin yollarını arıyor.

Tohum Bombası temel olarak kil, su ve tohum'un birleşiminden oluşuyor. Bu toprağa tohumu en doğal yoldan bırakma yöntemi, aynı zamanda toprağa atılan tohumun ekilmeden bile tutunup kök salmasını sağlamakta. Bir süre güneş ve suda bırakılan tohum bombaları, şehrin doğasından kopmuş bölgelerine atılarak aylar sonra gelecek güzel günlere yatırım yapılıyor. Tohum Bombasının içindeki kil tohumun uzun süre susuz yaşamasını ve haşerelerden korunmasını sağlarken, kullanılan yöntem ise tohumun aldığı tüm yağmur suyunu kullanabilmesini sağlıyor.

Ülkemizde bir çok ülkenin aksine Gerilla Bahçeciliği aktif alanda geceleri gizli şekilde yapılıyor. Şehrin belirli ve özellikle en çok kullanılan bölgelerini hedefleyen ekip, ektiği tohumları da yine belirli aralıklarla kontrol etmeyi ihmal etmiyor.

Tohum kardeşliği ise İstanbul dışındaki şehirlerde yaşayan Gerilla Bahçeciliği gönüllüleri ile tohum paylaşımı yapılabilmesini sağlamakta.
Sayfa: