DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Gouda PeyniriToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Gouda peynirleri adını Hollanda’nın Gouda kasabasından almıştır. Hollanda’nın yurt dışına en çok ihrac ettiği peynirdir. Bu sebeple en çok tanınan Hollanda peyniri olarak bilinir. Gouda peynirleri keçi ve inek sütünden yapılabiliyor. İstenirse eskitilebiliyor. Ülkemizde market raflarında daha çok “yeni” Gouda peynirlerini görürüz. Yeni Gouda peynirleri genellikle 6 aydan daha genç olan peynirlerdir.

Gouda peynirlerinin karabiberli, kimyonlu, ısırgan otlu, hardallı vs. çeşitleri var. Dışı balmumu ile kaplanmış olarak paketleniyor. Tat olarak sabah kahvaltılarında, akşam yemeklerinde, 5 çaylarında, şarapla, rakıyla, birayla yani her ortamda iyi gittiğini söyleyebilirim.

Peki “Gouda” kelimesi nasıl okunur? Ülkemizde Gouda peynirlerinin ismini “Guda” veya direkt yazıldığı gibi okuyarak “Gouda” diye söyleyen birçok kişiyle karşılaşabilirsiniz. Elbette herkes istediğini söylemekte özgürdür ve bence bu konuda hiçbir problem yok. Fakat Hollandalılar Gouda kasabalarına “Hauda” diyorlar. Yalnız a harfi neredeyse hiç söylenmiyor gibi. Yani direkt “Hoda” deseniz, o da olur.

Hollanda’da Gouda peynirlerinin 250gr’ı 4-5 euro civarında fiyatlarla satılıyor. Ülkemizde 200gr’lık paketlerinin fiyatı 20 liraya kadar tırmanabiliyor. Yalnız bugün itibariyle ben 100gr’lık küçük bir pakedini Şok markette 3,95TL’ye buldum ve çok sevindim.
Sayfa: