DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

GSS prim borcu (Gelir Tespit Tutanağı)


GSS uygulaması ile hükümet bir taşla birden fazla kuş vurmaya çalışıyor. Sigortasız çalışan, her ay hanesinde GSS adı altında yeni bir gider görmemek için işverene sigortasının yatırılması için daha çok baskı yapıyor. Hiç çalışamayan sağdan soldan işveren bir tanıdık bulup primlerini kendisini yatırmak sureti ile sigortalı olmaya çalışıyor. Bu yöntemle belki GSS'nin üzerinde bir ücret ödüyor ama en azından emekliliği için prim gün sayısını azaltmış oluyor. Böylece işsizlik rakamları sanal da olsa azaltılmış oluyor. Hiçbir şey yapamayıp borcu hanesinde gören vatandaş eğer olur da borcunu öderse devlet bundan ciddi bir gelir elde etmiş oluyor.
Sonuç itibari ile olan yine vatandaşa oluyor. Bir nevi "işsizlik vergisi" niteliğinde olan bu borcun gündem durulmaya başladığı bir vakitte tahsil edilmeye başlanacağı söyleniyor. Bu tip zoraki, vatandaşa ek yük bindirecek uygulamaların tahsilat işlemleri seçim tarihlerinden uzak zamanlarda yapılır ki bir sonraki seçimlere kadar halk başına gelenleri unutsun.
Uygulamadan memnun olanı henüz görmedim. Zaten memnun olunması mümkün değil. Ama yine de televizyonda çok iyi birşey yapmış gibi anlattılar bu uygulamayı ve anlatmaya devam edecekler.
Sayfa: