DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Güneş enerjili uçak Solar Impulse


Güneş enerjili uçak Solar Impulse daha önce sitemizde paylaştığım dünyanın ilk kişisel uçan otomobili Aeromobil'i hatırlattı bana.

Solar Impulse ise uçan insanlı araçlar içerisinde ilk "sadece" güneş enerjisi ile çalışıp haricen hiçbir enerji takviyesine ihtiyaç duymayan uçak olma ünvanına sahip(miş). Güneş enerjisiyle çalışan bu uçakla dünyanın çevresini dolaşmayı hedefleyen İsviçreli pilot Andre Borschberg 5 ay boyunca uçağın 3.8 metreküplük kokpitinde vakit geçirecekmiş.

Ancak internette dolaşan haberler bir yana, bugün bir televizyon kanalının ana haber bülteninde uçağın bir değil iki kişi kapasiteli olduğu söylendi. Bu ikinci kişi de bir başka İsviçreli pilot Bertrand Piccard olacakmış. Uçağı bir pilot kullanırken diğeri dinlenme vaziyetinde takılacakmış.

Solar Impulse 5 ay boyunca sürecek uçuşuna Abu Dabi'den başladı ve Umman, Hindistan, Myanmar, Çin, ABD, Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'ya uğrayacak. 17.000 solar hücreye sahip olan Solar Impulse üzerinde lityum iyon bataryalar bulundurduğundan gece de uçabilecek ve indiği ülkelerde güneş enerjisi kullanımının önemine vurgu yapacak.

Bu önemli tecrübenin detaylarını ve Solar Impulse'un dünya seyahatini takip edebilmek için buraya tıklayabilirsiniz.
Sayfa: