DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Hasta bir muhabbet kuşuna bakmak


Bundan on sene kadar önceydi. Bir pet shoptan bir muhabbet kuşu almıştık. İsmini Pırtık koyduk.6 yaşına geldiğinde bir gece yatarken camı kapatmayı unutmuşum ve kuş cereyanda kalmış. Ertesi gün kalktığımda Pırtık'ı yerde yatarken buldum. İlk başta öldü sandım ama yakınına gidince zorla da olsa nefes alıp verdiğini gördüm. Hemen onu veterinere götürdüm, veteriner " bu çok yaşamaz ya, uyutalım bunu" dedi. O kadarcık bir hayvana iğne yapıp uyutmayacaklarını biliyordum bu yüzden kabul etmedim. Üç tane daha veterinere de gittim üçü de hayvanın acı çekmemesi için uyutmanın en iyi seçenek olduğunu söylediler.

Artık günde iki kere yemini ağzına veriyor suyunu kaşıktan içiriyordum. Bazı günler üç. Toplasın diye yumurta veya peynir gibi yemekler de veriyordum artık böyle ne kadar yaşardı bilmiyorum çünkü rezil durumdaydı. Bir gün kütüphaneye ders çalışmaya gittiğimde bir kitaba gözüm takıldı. " kanarya bakımı ve hastalıkları" diye. O da bu da kuş diyerek aldım kitabı karıştırmaya başladım. Bir çok kuş hastalığı varmış meğer; sürgün, kanlı sürgün, nezle gibi. Hepsinin belirtileri, tedavi yöntemi o kadar güzel açıklanmış ki kitabı hemen adıma yazdırıp eve götürdüm. Pırtık'ın hastalığın belirtilerine göre araştırmaya başladım. Tahmin ettiğim gibi cereyanda kalma sonucunda kasları tutulmuş bu yüzden felçli gibi yatıyormuş. Kuşu ılık bir ortamda rüzgardan uzak tutmalıymışım Aynı zamanda B vitamini takviyesi de yapmam gerekliymiş. Bu yüzden hemen veterinere gidip kuş için B vitamini istedim. Minnacık bir tüpte verdi. Kullanım talimatlarında suluğa koymamı söylüyordu ama Pırtık oradan su içemiyordu kendi başına bu yüzden her gün yemini yedirdikten bir saat sonra bu vitamini su ile şırıngaya çekip kuşa zorla içiriyordum. Bu işlemi bir hafta uygulayıp bir sonraki hafta başına kadar iki gün ara vererek iki ay kadar devam ettim. İki ayın sonunda oğluşum ayaklarının üstünde durup yürür hale gelmişti.
Eğer ki veterinerleri dinleyip onu uyutsaydım onun hayatından iki sene kadar çalmış olacaktım. Bu benim ya da başkasının karar verebileceği bir şey değil. 9 sene birlikte zaman geçirdik onunla son zamanlarda daha çok hastalanmaya başladı, yaşlılıktan dolayı nefes alamıyordu bir sürü şey denedim; kimisi işe yaradı kimisi etki etmedi. Çeşitli vitaminlerle aralıkla güç toplamasına yardım ettim. En son rahatsızlığında ben şehir dışındaydım ve hastalığını uzaktan çözmem imkansızdı eve geldiğimde ise her şey için geç kalmıştım, yarım saat sonra öldü. Keşke gitmeseydim diyorum evden ama artık yapacak bir şey yok.

Kuş besleyenler varsa veya düşünen, onların da canlı olduğunu ve yaşamaları için izni sizin vermediğinizi iyi bilin. En ufak grip olmasında bile veterinerler ölür diyorlar inanmayın, iyi bakımla iyileştirmek mümkün.
Eğer ki vitamin takviyesine ihtiyacı olursa Pırtık gibi, suluklarına koymayın zira içmiyorlar oradan. Onun yerine benim gibi bir yöntem bulun ama ilacı çok damlatmayın çünkü hem onun midesi bulanır hem de iştahı kapanır. Kaş yapayım derken göz çıkarmayın.
Sayfa: