DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Haydarpaşa GarıToplam 13 fotoğraf bulunmaktadır
İstanbul'un Anadolu'ya ve Ortadoğu'ya açılan ilk kapısı(garı) olan Haydarpaşa gar binası inşaatına devrin Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit (1842-1918) döneminde 30 Mayıs 1906 tarihinde başlanmış ve 19 Ağustos 1908 tarihinde tamamlanarak hizmete girmiştir. Binanın bulunduğu havaliye(sahaya) Selimiye kışlasının yapımında büyük emeği geçen Padişah 3. Selim'in paşalarından Haydar Paşa'nın adı verilmiş ve bundan sonra da bu yere yapılan bina da bu adla anılagelmiştir.

Binanın inşaatı "Anadolu-Bağdat Şirketi" adı altındaki bir Alman şirketi tarafından gerçekleştirilmiş, ayrıca şirketin genel müdürlüğünü yapmakta olan "Hüknen" ismindeki Alman'ın teşebbüsüyle garın önüne bir mendirek inşaa edildiği gibi, Anadolu'dan gelecek ve Anadolu'ya gidecek vagonların ticari eşyasını tahmil ve tahliye(yükleme-boşaltma) edebilecek kudrette tesisler ve silolar da yapılmıştır.

Binanın mimari proje etüd safhasında çok çeşitli etüdler yapılmış, ancak iki Alman mimarı olan Otto Ritter ve Hellmuth Cuno tarafından hazırlanan proje yürürlüğe girmiştir. İnşaat sırasında ise projede bazı değişiklik ve sadeleştirmeler yapılarak bu günkü haliyle tatbik edilmiştir. Binanın inşaatında Alman ustalar ile birlikte İtalyan taş ustaları da çalışmıştır.

Gar binası başlangıçta 2525 metrekare alana kurulmuş ve bugünkü kapalı alanları ile 3836 metrekarelik bir alana yayılmıştır. Binanın mimari tarzı "Neo-Klasik Alman Mimarisi" stilindedir. Her biri 21 metre uzunluğunda ve 1100 adet, suya karşı izole edilmiş ahşap kazık üzerine inşaa edilmiştir. Bu kazıklar buharlı şahmerdan ile çakılmıştır. Strüktürü bu kazıklara teşkil eden kazık ızgarası üzerine yapılmıştır. Taşıyıcı sistemi çelik karkas olup söşeme sistemi ise putrelli volta döşemedir.

İnşaatta 2500metreküp lefke taşı, 13000metreküp beton, 1140 ton demir, 520metreküp kereste, 19000metre sert ağaç ve 6200metrekare arduvaz çatı kaplaması kullanılmıştır.

Birinci Dünya Savaşı'nda Anadolu'yasevk edilmek üzere gar binasında depolanan cephaneler 6 Eylül 1917 günü yapılan bir sabotaj sonucu infilak ederek büyük bir yangın çıkarmış, gar binası yangını ile garda hazır bekleyen ve gara girmekte olan cephane ve asker dolu çok sayıda vagon bu arada yok olmuştur. Bu sabotaj sonucu binanın çatısı imha olmuş ve diğer bölümleri de hasara uğramıştır. Bu olayın akabinde yapılan bazı onarım ve değişikliklerle gar binası çatısı bugünkü görünümünü almıştır.

15 Kasım 1979 tarihinde ise Haydarpaşa mendireğinin biraz açığında akaryakıt yüklü "Independenta" adlı tankerin, diğer bir gemi ile çarpışması sonucu meydana gelen şiddetli patlama ve hararetten binanın "O Linneman" usta tarafından gerçekleştirilmiş olan çok değerli kurşunlu vitrayları hasara uğramış ve bu olaydan sonra derhal aslına uygun olarak onarılmıştır.

Hizmete açıldışından beri çok büyük çapta bir restorasyon geçirmemiş olan Haydarpaşa Gar Binası, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları(TCDD) ilgili yetkililerince eski eserleri koruma ve kurtarma çabasında gösterdikleri teşebbüs sonucu 1976 yılında geniş çapta onarıma alınarak 1983 yılı sonunda dört dış cephe ile iki kulenin restorasyonları tamamlanmıştır.
Sayfa: