DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Kahvaltılık zahterToplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
Güneydoğu Anadolu bölgesine özgü zahter bitkisi yani diğer bir deyişle dağ kekiği hem çay hem de kahvaltılık olarak kullanılabiliyor. Kahvaltılık zahtere; kavrulmuş nohut, leblebi, melengiç (Yabani Antep fıstığı), kavun ve karpuz çekirdeği, buğday, mayana (rezene), küzbara(kişniş),dağ kekiği, kimyon, sumak, susam, biber, tuz gibi baharatlar ilave edilir. Bu baharatların karışımı isteğe bağlıdır. Fotoğrafta paylaştığım şekilde bir kaseye zeytinyağı diğerine ise zahter konuluyor. Bir parça ekmek ilk olarak zeytinyağına bandırılıp ekmeğin ıslaklığıyla zahtere bandırılarak yeniliyor. Oldukça lezzetli olan bu kahvaltılık zahter sağlığa da çok yararlı. Vücuda zindelik verir ve içinde bulunan yiyeceklerin ayrı ayrı faydası vardır, ayrıca zeytinyağı ile tüketilmesinden dolayı sindirimi kolaylaştırır. Bir zamanlar İstanbul'daki aktarlarda bulunmamasına rağmen sanırım şuanda birçok yerde bulunabiliyor zahter. Ben Gaziantep'ten getirtiyorum; hem daha ucuz hem de daha lezzetli oluyor, gerçi İstanbul'da satılan zahterleri denemedim ama herşey yerinde güzeldir mantığıyla memleketten alıyorum bittikçe. Sanırım şuan 350 gr 5 TL civarlarında, satıldığı yere göre de değişebilir tabi. Aktarlardan ve internetten sipariş verebilirsiniz; bence alın ve deneyin bu yöresel lezzetin tadına varın. :)
Sayfa: