DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Kedilerde Kronik Böbrek Yetmezliği Sendromu (CFR)Toplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
Kendi kedimde CFR yani böbrek yetmezliği sendromunu çok acı bir şekilde tecrübe ettiğimizden bu konu ile ilgili diğer kedicileri deneyimlerimden faydalandırmak istiyorum.
Özellikle 7 yaş ve üstü kediler için kronik böbrek yetmezliği bazı veteriner hekimler tarafından dünyada bir numaralı kedi ölüm sebebi olarak gösteriliyor. Zira bu hastalık genel olarak sadece yaşlı olarak nitelendirilen kedilerde baş gösteriyor. Genç kedilerde sadece olumsuz koşullarda bulunmak ve kötü beslenmeden dolayı ortaya çıkıyor. Gerçi kediniz gençken böbrek yetmezliğini teşhis eder veya ettirebilirseniz kurtarma olasılığınız çok daha fazla. Ki hastalığı tamamen iyileştirebilirseniz bunun adı "kronik" olmaz. Kronik demek artık o hastalığın hayat boyu çekileceği anlamına gelmesi demektir.
Kedilerde kronik böbrek yetmezliği rahatsızlığının en kötü yanlarından biri de erken dönemde hastalığın belirti göstermemesi. Böbreklerin yapısı gereği, organın bir kısmı süzme özelliğini kaybettikçe diğer kısımlar biraz daha aktif şekilde çalışıyor ve böbreklerin %70 ve daha fazlası normal çalışır durumda kaldıkça hayati bir risk söz konusu olmuyor, dolayısı ile böbreklerin veya vücudun herhangi bir şekilde zarar gördüğüne dair belirti göremiyorsunuz. Böbrekler daha fazlası çalışmamaya başladığında ise kandaki ve vücuttaki üre ve kreatinin miktarı artıyor ve işte o zaman semptomları görmeye başlıyorsunuz. Fakat belirtileri görmeye başladığınızda çoğunlukla yapabileceğiniz çok birşey kalmamış oluyor. (Bizde öyle olmuştu)
Kedi sahiplerinin en önemsemesi gereken hastalık belirtilerinden biri de kedinin düzenli yemek yememesidir. Kediler bazen yemek yemek istemeyebilirler. Veya normal yedikleri miktarın daha altında yiyecekle günü geçirebilirler. Fakat bu durum uzarsa problem var demektir. Benim şahsi kanaatimce bir kedi 1 veya 1,5 gün kadar hiç yemek yemediyse derhal veterinere götürülmelidir. Kedinizin besinsiz geçirdiği zaman miktarı ile veteriner hekiminizin müdahele şansının ters orantılı olacağını unutmayın. İlerlemiş bir CFR hastası kedi için de en önemli belirti iştah azalmasıdır. Eğer kedinizin beslenmesi çok kısıtlıysa veteriner hekimize de danışarak istediği herşeyi vermeniz gerekebilir. Biz son dönemde öyle yapmıştık. Dehidrasyondan bir nebze kurtulup vücut direncini yükseltebilseydik renal mamalara, K/D konservelere devam edecektik ancak benim kedim son dönemde neredeyse hiçbir şey yiyemez hale gelmişti. En son bir enjektör yardımı ile ağzına tavuk suyu boşaltıyorduk. Bu şekilde yemeye zorluyorduk ama maalesef fayda ettiremedik.

Aslına bakarsanız kedinize gerekli testleri yaptırarak bu rahatsızlığın önüne geçmeniz mümkün. CFR gerçekten sonucu belli ve zor bir hastalık. Benim önerim her zaman profesyonel mama kullanmanız ve kediniz 7 yaşını geçtikten sonra en az yılda 1 kez böbrek ve karaciğer testlerini yaptırıp kan değerlerine baktırmanızdır. Bu alanda kedinizdeki CREATININ değeri böbrek yetmezliğini başından yakalamanızı sağlayabilir. (Normal bir kedide Creatinin değeri :1.8 civarı olmalı, bizimkinde 6.4 tü... Doktorumuz dönülmez akşamın ufkunda olduğumuzu ve vaktin çok geç olduğunu söylemişti.)

Bunları yaptırmazsanız son dönemde benim gibi dünyanın öbür ucuna gidip böbrek nakli yaptırmayı düşünmeye başlarsınız ve çok acı çekersiniz. Bu konu ile ilgili danışmak isteyen arkadaşlar olursa bana özelden yazabilirler veya tecrübemi yorumlayabilirler. Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.

Bu arada önemli bir bilgi olarak eklemek isterim: Böbrek hastası kedi sahiplerinin yaptığı en büyük hatalardan biri de üriner sistem problemleri için üretilen özel mamalardan kullanmak. Böbreklerin "üriner" sisteme dahil olduğunu düşünüp kedinize bu mamalardan verirseniz zaten fonksiyon kaybı olan böbreklere ek yük getirmiş olacaksınız. Bu mamaları veterineriniz önermiş olsa bile kendisine tekrar sorun. (Bir dalgınlık ile bu mamayı önermiş olabilir veya bildiği başka birşey vardır. Mutlaka açıklama isteyin.) Üriner sistem mamaları daha çok boşaltım sistemi kireçlenmesi vs. gibi durumlarda kullanılır. CFR'nin maması üriner sistem bozukluğu maması değildir.

(Bu hastalıktan mustarip olan kişilerin faydalanması için ben yazdım, sizde tecrübelerinizi aktarın. Topluma bir katkınız olsun. Soruları olan arkadaşlar varsa, özel mesaj veya tecrübenin yorum kısmından sualleri alıp yanıtlayabilirim.)
Sayfa: