DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Kilimanjaro Dağı'na tırmanmakToplam 8 fotoğraf bulunmaktadır
Kilimanjaro Dağı'na tırmanmak hayatınızda tecrübe edebileceğiniz en adrenalinli maceralardan biri olabilir. Zira Kilimanjaro Afrika'nın en yüksek dağı. Tanzanya'nın kuzey doğusunda Moshi adındaki dağlık bölgede Kenya sınırına birkaç km mesafede bulunan Kilimanjaro'nun 3 adet zirvesi var. Bu zirvelerin isimleri Shira, Mawenzi ve Kibo. En yüksek zirvesi Kibo ve en yüksek noktasına da Uhuru Noktası deniliyor. Uhuru'nun deniz seviyesinden yüksekliği tam 5895 metre.

Klimanjaro'nun bulunduğu Moshi'de, Chagga kabilesi tarafından dağa "Tırmanılamayan Dağ" ismi takılmış. Tırmanılmasına tırmanılıyor fakat kolay olmadığını ve zirveyi görebilmek için gerçekten çok sağlıklı ve antrenmanlı olmak gerektiğini belirtmekte yarar var. Sigara kullanmıyor olmak çok önemli bir husus ve hatta dağa tırmanmadan önce bir ay kadar ağır spor yapmayı şiddetle tavsiye ediyorlar. Afrika'nın en yüksek noktasına ulaşmak için tepeceğiniz yolda çeşitli bitki örtüsü tipleri ile karşılaşacaksınız : tropikal ormanlar, çayır-çimen, kayalıklar ve sonunda da kar! Zirveye yaklaştıkça oksijen seviyesinin düşeceğini de unutmamakta fayda var. Tırmanıştan en fazla iki gün öncesinde ciddi bir sağlık kontrolünden geçmeniz şiddetle tavsiye ediliyor.

Bu arada "kar" demişken, Kilimanjaro Dağı'nın tropikal bölgelerde zirvesi karla kaplı tek dağ olduğu söyleniyor.
Genellikle bu şekilde uzun tırmanış tecrübesi olmayanlara böyle "hikayeler" anlatıldığında ilk etapta en fazla birkaç saatlik bir yol gidilecek ve sonra tekrar geri dönülecekmiş gibi bir hissiyat oluşuyor. Fakat Kilimanjaro'nun zirvesini görmek için yaklaşık 1 hafta zaman gerekiyor. Deniz seviyesinden yaklaşık 6 km olan kuş uçuşu mesafesi tırmanış esnasında çok çok daha uzun bir mesafeye dönüşüyor.

Tırmanış esnasında bazı barınak bölgelerini dinlenme noktası olarak kullanıyorsunuz. Barınaklar arasındaki mesafeler 5 ila 11 km arasında. Bir barınaktan diğerine ulaşabilmeniz için de yaklaşık olarak 3-5 saat civarında yürümeniz gerekiyor.

Sağlıklı olanların birçoğu zirveyi görebiliyor ancak tırmanış esnasında fırtına ile karşılaşılabiliyor. Fırtınaların sizin için bir kabusa dönüşmemesi için tırmanış için anlaştığınız firmanın ve rehberlerinizin işinde uzman olmasında fayda var. En çok bilinen ve önerilen firma ise Evans.
Sayfa: