DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Kumru bakmakToplam 8 fotoğraf bulunmaktadır
"Kumru bakmak" ta ne ola ki diye düşünerek açtım başlığı. Amma velakin kumrulara bakmayı tecrübe ettim mi? Ettim.
Evimin avlusunda osmanlıdan kalma olduğu iddia edilen duvarların havalandırma boşluklarından birine istisnasız her yıl kumrular gelip yuva yapıyor.Bir erkek bir dişi oluyorlar ve korunaklı gördükleri havalandırma boşluklarına dairesel şekillerle çalıları çırpıları diziyorlar.Sonra dişi olan yuvaya oturuyor ve 2 adet yumurta bırakıyor.Yumurtalarının üzerinde de yaklaşık 1 ay kadar oturmaya devam ediyor.Ara sıra yuvadan dışarı çıktığı görülebiliyor ama zannediyorum ki mümkün olduğunca bunu tercih etmiyor.
Bu aşamadan sonra yumurtalardan yavrular çıkıyor.Yavruların iyi beslenmesi gerektiği için dişi kuş yine çok sık olmamak şartı ile yuvayı bırakıp yiyecek arayışına çıkıyor ve yavrularını besliyor.Çevrede yabancı bir canlı yaratık(İnsan vs gibi) gördüklerinde çok tedirgin oluyorlar ve yaptığım araştırmalara göre yavrularını beslemeyi bırakıp yuvayı da terk ediyorlarmış.Bu yüzden çok itinalı davranarak süreci izlediğimi söyleyebilirim.Eğer benzeri bir tecrübe yaşar ve yuvaya çok yaklaşır, hele ki yavrulara dokunmaya kalkarsanız o yuvayı bozmuş oluyormuşsunuz.O yüzden yiyecek dahi vermemek gerektiğini söyleyen veteriner hekimler dahi var.
Kısacası kumrular biliyor ne yapmaları gerektiğini, dışarıdan müdahaleye ihtiyaçları yok.

Edit: 20 Nisan itibari ile yavrulardan biri ciddi derecede büyürken, diğeri enteresan şekilde gözden kayboldu.Zannediyorum ki anne ve büyük yavru onu aralarında bölüşerek yediler.
Sayfa: