DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Misol kullanmakToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Misol nedir?
Misol, Seçici Serotonin Gerialım İnhibitörleri (SSRI ) adı verilen ruhsal çöküntüye veya takıntılı davranışlara karşı etkili ilaçlar grubuna dahildir.

Misol’un etken maddesi nedir?

Misol’un etken maddesi Sertralin’dir.

Misol ne için kullanılır?

Misol, ruhsal çökkünlük (depresyon), saplantılı-takıntılı bozukluk (obsesif kompulsif bozukluk), panik bozukluğu, duygusal olarak kişiyi etkileyen bir olaydan sonra oluşabilen travma sonrası stres bozukluğu, sosyal fobi, adet dönemi öncesi duygulanım bozukluğu, aşırı huzursuzluk tedavilerinde kullanılır.

Depresyon (ruhsal çökkünlük)

Kendinizi üzgün, ağlamaklı hissediyor, düzgün uyuyamıyor veya eskiden olduğu gibi hayattan zevk alamıyorsanız Misol bu belirtileri tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Kaygı(anksiyete) ilişkili bir hastalıktır. Devamlı olarak fikirlerinizden kaynaklanan tekrarlayıcı ve takıntılı davranışlarınız nedeniyle rahatsız duymakta iseniz Misol size yardımcı olabilir.

Panik Bozukluğu
Beklenmedik zamanlarda aniden ortaya çıkan heyecan, korku ve kaygı gibi psikolojik belirtiler veya çarpıntı, terleme, göğüs sıkışması gibi bedensel belirtilerle seyreden panik ataklarıyla karakterize bir hastalıktır. Panik bozukluğundan yakınmaktaysanız Misol size yardımcı olabilir.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu
Çok duygusal ve travmatik bir deneyimden sonra ortaya çıkan bir durum olup depresyon ve anksiyetede görülenlerle benzer belirtilere sahiptir. Bu belirtilerden yakınmaktaysanız Misol size yardımcı olabilir.

Sosyal Fobi

Kişinin kaygı nedeniyle toplumsal faaliyetlerden kaçınması, içine kapanması ile karakterize bir durumdur. Sosyal fobiniz olduğunu düşünüyorsanız Misol size yardımcı olabilir.

Premenstrüel Disforik Bozukluk (Adet dönemi öncesi duygulanım bozukluğu)

Bir kadının adet döneminden 5-11 gün kadar önce başlayan fiziksel ve duygusal belirtilerdir. Bu konuda Misol size yardımcı olabilir.
Fakat Misol’u mutlaka doktorunuza danışarak kullanınız.

Lustral’dan Misol’e geçmek

Bir devlet hastanesindeki muayene sonrasında bana “hafif depresif nöbet” teşhisi konulmuş ve Lustral reçete edilmişti. Uzun bir dönem kullandıktan sonra piyasada Lustral’ın bulunamaması yüzünden bir muadili olan Misol ilacını kullanmaya başladım. Lustral ve Misol’un etken maddeleri aynı olmasına rağmen yardımcı maddelerin farklı olmasından dolayı ilaca yeni başlarkenki moral bozukluğu, can sıkıntısı, mide bulantısı gibi olası yan etkileri tekrar yaşadım. İki haftalık dönemden sonra da Misol tedaviyi göstermeye başladı.

Misol hangi yaş aralığında kullanılmalıdır?
Misol, obsesif kompulsif bozukluğu olan 6 yaşından büyük çocukların tedavisinde kullanılır. Bunun dışında çocukların tedavisinde kullanımı onaylanmamıştır. Ayrıca Misol gibi antidepresan ilaçların çocuklar ve 24 yaşına kadar olan gençlerdeki kullanımlarının intihar düşüncesi, girişimi ya da kendine zarar verme davranışlarını artırma olasılığı bulunmaktadır. Geçmişinde intihar ile ilgili olaylara ait öyküsü olan hastaların tedavi başlangıcında intihar düşüncesi veya girişimi açısından daha yüksek risk altında olduğu bilinmektedir. Bu nedenle özellikle tedavinin başlangıcı ve ilk aylarında, ilaç dozunun artırılma/azaltılma ya da kesilme dönemlerinde huzursuzluk, aşırı hareketlilik gibi beklenmedik davranış değişikliği ya da kendine zarar verme isteği hissederseniz hemen doktorunuza bildiriniz.

Misol'un yiyecek ve içeceklerle kullanılması
Alkolle birlikte kullanılması tavsiye edilmemektedir. Greyfurt suyu, sertralinin vücudunuzdaki miktarını arttırabileceğinden Misol ile birlikte kullanılmamalıdır.

Misol nasıl kullanılır?

Ben Lustral 100 mg'dan Misol'e geçtiğim için yine Misol 100 mg akşam tok karnına kullandım. Fakat genel olarak tedaviye sabahları veya akşamları bir defa alınmak üzere 25 ila 50 mg'lık bir doz ile başlanır, ancak doktorunuz günde en fazla 200 mg'a kadar arttırabilir. Doktorunuz tedavinizin ne kadar süreceğini, hangi dozda ve kaç tablet almanız gerektiğini size söyleyecektir. Misol'u sabah veya akşam aç veya tok karnına alabilirsiniz. Günün aynı saatinde alınması tavsiye edilmektedir. Tableti bir bardak su ile yutunuz, çiğnemeyiniz veya ezmeyiniz. İyileştiğinizi hissetseniz bile tedavinizi yarıda kesmeyiniz.
Sayfa: