DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Nikolay Vasilyeviç Gogol - Palto öyküsüToplam 3 fotoğraf bulunmaktadır
Dönem Rusya'sında yazılan eserlere baktığımızda kahramanların saray çevresinden, soylu ve seçkin insanlardan seçildiğini görmekteyiz. Griboyedov'la birlikte Rus edebiyatına giren "gereksiz adam" imgesi sıradan memur tiplemesi Akakiy Akakiyeviç'in yer aldığı Palto öyküsüyle Gogol "küçük adam" imgesini meydana getirmiştir.Gogol, Akakiy Akakiyeviç karakteriyle o dönemin memur yaşantısını hicvetmiştir.
Yedinci dereceden memur olarak çalışan Akakiy Akakiyeviç, meslek yaşamı boyunca hiçbir gelişme gösterememiş biridir. Hayattaki tüm amacı kopya çalışmalarıdır. İşine öylesine bağlıdır ki rüyalarında sürekli harflerle uğraşmakta, aklı yazı yazma işinde olduğu için çorbasındaki sinekleri bile farketmemektedir.Günün birinde kendisini farklı bir pozisyona almalarına rağmen bu işi başaramamış ve kopya çalışması işine geri dönmüştür. İçine kapanık, sessiz ve dış dünyaya kapalı bir hayat sürdürmektedir. Devlet dairesindeki arkadaşları da onunla acımasızca alay etmesine rağmen Akakiyeviç sadece "Rahat bırakın beni. Niçin benimle uğraşıyorsunuz?" demekle yetinir ve bunun dışında gördüğü muamelelere aşırı bir tepki vermez. Aslında Akakiyeviç doğuştan talihsiz biridir, bunu annesinin ona verdiği isimden bile anlayabiliriz. Sonrasında başına gelen kötü olaylar bunu kanıtlamaktadır.

Günün birinde artık eskimiş ve kendisini soğuktan korumayan paltosunu değiştirerek yeni bir palto almaya karar verir Akakiyeviç. Ancak yeni bir palto almak onun için hiç kolay değildir. Ekonomik durumu iyi olmadığından ve palto almaya da mecbur kaldığından akşamları içtiği çayından vazgeçer ve geceleri mum tüketmemek için karanlıkta oturmaya karar verir. Yeni paltosunu terziden aldığı gün sevinçten deliye dönmüştür. O gün çok sevdiği işine bile gitmez fakat ertesi gün paltosunu giyebilmek için işine gider. İş arkadaşları tarafından aşağılanan ve hor görülen Akakiyeviç, üzerindeki yeni palto sayesinde birdenbire saygı görür. Hatta onu bir akşam toplantısına bile davet ederler. Davet çıkışında Akakiyeviç paltosunu çaldırır. Paltosunun bulunması için gereki yerlere başvurur fakat kimse onunla ilgilenmez. Sonrasında "önemli kişi"nin yanına gider. Aslında bu "önemli kişi" daha önce önemli olmayan yeni önemli olmuş bir şahsiyettir. Bu bakımdan herkese yukarıdan bakmakta ve yüksek makamdaki insanların davrandıkları gibi davranmaktadır. O sırada yanında bulunan arkadaşına caka satmak için Akakiyeviç'i adeta azarlar. Kendisinin neden makamına geldiğini ve usulün böyle olmadığını söyler ve onu kovar. Hayattan kopuk bir kişilik olan Akakiy Akakiyeviç ilk defa böyle bir durumla karşılaştığı için kendisini çok kötü hisseder, hem paltosunun çalınmasını hem de işittiği azarları kaldıramaması üzerine hastalanır ve ölür.

Hikayenin son bölümünde, etrafta bir hayaletin dolaştığı ve herkesin üzerinden paltosunu çekip aldığı söylentisi yayılır. Hatta bu hayalet ile "önemli kişi" de karşılaşır. Onun da sırtındaki paltosunu alır ve hayalet bir daha da ortalıkta görünmez.

Görüldüğü gibi Gogol bu öyküsünde küçük adam teması üzerinden sıradan insanların yaşadığı sıkıntıları, karşılaştıkları eşitsizlikleri Akakiy Akakiyeviç'in yaşantısıyla gözler önüne sermektedir. Gogol yarattığı bu karakteri şiddetle hicvetmektedir ve bunun yanında da ona sempati ve acıma duyduğunu gösteren bir yaklaşım izlemektedir. Yazar, palto diktirmeyi kahramanın yaşantısında bir dönüm noktası olmasını ve adeta canlı bir varlığa bürünmesini hicveder. Aslında kendisi de üst düzey bir devlet görevlisi olmayı istediğinden bu yetkililerin hatalarını eleştirmektedir. Fakat sisteme yönelttiği bu eleştiriler, kendisi üzerinde bir baskı oluşturduğu için bir süre sonra psikolojisini de bozar. Bu sebeple de yazarın bu sıkıntılı ruh hali, Palto'nun yanı sıra diğer hikayelerinde de sıkça görülmektedir.
Sayfa: