DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Pap Smear testi


Smear, kadınlarda rahim ağzı kanserinin erken tanısı için geliştirilmiş bir testir. Halk arasında "simir testi" olarak bilinen bu yöntemle kanserden ölümlerin %50 azaltıldığı söylenmektedir.
Smear testi taramasına, ilk cinsel ilişki ile veya 18 yaşını doldurduktan sonra başlanmalıdır ve yılda bir kez yapılmalıdır. Genellikle rutin jinekolojik muayene sırasında uygulanan bu test son derece acısızdır. Rahim ağzından spatula ve yumuşak bir fırça yardımı ile bir salgı alınmakta ve bu işlem 15-30 saniye sürmektedir. Patoloji laboratuvarında incelenerek yaklaşık 2 gün sonra sonucu çıkmaktadır.
Smear testi yaptırmak için en uygun zaman adetten sonraki 3-10 zaman aralığıdır ve testten üç gün öncesinden itibaren vajinal duş alınmamalı,ilaç, fitil vs. kullanılmamalı ve cinsel ilişkiye girilmemelidir. Eğer çok fazla iltihabi akıntınız veya kanamanız var ise testin yapılması doktorlar tarafından uygun görülmemektedir.

Bu testin sonucunun yanlış çıkma ihtimali %20 oranındadır ve bu yüzden paniğe ve yanlış müdahaleye mahal vermemek amacıyla 21 yaşın altındaki kişilere testin yapılması bazı doktorlarca önerilmemektedir.
Sayfa: