DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Pessoa Felsefi DenemelerToplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
Felsefe üzerine olan eserlerin çevirisinin ne denli zor yapıldığını ucundan da olsa tecrübe ettiğim için kitabın içeriğinden çok Ümit Şenesen’in kitabın başına eklediği “Çevirenin notu” kısmına değinmek istiyorum. Zira Pessoa’yı ve eserini merak edenler kitabını bir yerlerden bulup okuyabilirler.

Çevirenin notuna gelirsek :
“Aylak Adam Yayınları arasında yayımlanmak üzere bir kitap çevirmem istendiğinde bu işin felsefeyle ilgili olabileceği hiç aklıma gelmemişti doğrusu. Kitabı gördüğümde epeyce bir yutkunduktan sonra tam bir “cehaletin eseri” örneği göstererek öneriyi kabul ettim. Yalnız bir koşulum vardı: Editörlüğü felsefe alanından biri üstlenecekti. Meğer yayınevi yönetimi de aynı görüşte olduğundan editörle anlaşmış bile. Eda Çaça yalnızca felsefe terimleri ya da filozof adlarının Türkçe yazımı konusunda çeviriye damgasını vurmakla kalmadı, dokunsan yıkılacak bazı cümlelerimi de orasına burasına yaptığı düzeltmelerle ayakları üstüne dikti. Onun katkıları olmasaydı bu çeviri okur önüne çıkamazdı…”

Kitaptan :
“Sorumluluk ahlaki değil, toplumsaldır.” [Bir] birey olarak kimse sorumlu değildir ama toplumun bireyleri olarak herkes sorumludur.
Sayfa: