DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Poliandri


Poligami(çok eşlilik) nin alt sınıflarından biri olan poliandri (bir diğeri polijini) kelimesi Fransızca kökenlidir. Poly=çok, andry=erkek anlamına gelir ve "çok kocalılık" olarak da tabir edilir.
14. yüzyıldan itibaren anaerkil toplumlarda yaygın olarak görülen bu sistem günümüzde Çin, Hindistan, Sri Lanka ve Nepal'in bazı bölgelerinde hala devam etmektedir.
Poliandrik evliliklerin iki ana sebebi vardır. İlk olarak, genellikle aile içinde yapılan bu evlilikler sayesinde mirasın aile dışına çıkması, bölünmesi engellenir. Bir diğer sebebi de kadın nüfusunun bazı bölgelerde erkek nüfusunu karşılayamayacak derecede az olmasıdır.
Bir kadın; eşinin erkek kardeşleriyle, babasıyla ve ailedeki diğer erkeklerle de aynı anda evli olabilir. Erkek kardeşlerin birden fazlasıyla aynı anda eş olma durumu "fraternal poliandri" olarak isimlendirilir.
Bu evliliklerden doğan çocuklar (biyolojik babalarının hangisi olduğunu bilseler bile) bütün erkeklere babalarıymış gibi davranırlar. Fakat sadece en yaşlı erkeğe "baba" diye hitap edebilirler, daha küçük olanlara ise "amca" derler.
Sayfa: