DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Saat reklamlarındaki gizli mesajToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Birçoğumuz saat reklamlarında, saatçilerde veya bilumum saat satan çeşitli yerlerdeki saatlerin neden 10'u 10 geçtiğini merak etmiştir, değil mi? Küçükken tecrübe ettiğim bir olaydan bahsederek anlatmaya çalışacağım.
14-15 yaşlarındayken yakın arkadaşım ve ablasıyla bir alışveriş merkezine gitmiştim. Rastgele bir mağazaya girip bakınmaya başlamıştık. Çok da fazla mağaza gezmemiş olan ben, saatlerin sergilendiği reyonda bir sürü saat görüp hepsinin de 10'u 10 geçtiğini görünce merak edip sordum yanımdakilere. Kimse fark etmemişti bunu. Gülen surat işaretine benziyor işte diyip geçmiştik. Daha sonra bunun bir pazarlama stratejisi olduğunu anladım.
Sevinçli bir anımızda veya bir şeyi başardığımızda tepkimizi kollarımızı iki yana açarak gösteririz. Bir nevi zafer işaretidir bu. Bilinçaltında bu olumlu bir şey olarak algılanır ve saati almaya yönlendirirmiş bizi. Tam aksine 7'yi 25 olduğunda ise kötü, karamsar, depresif bir hava yaratır ve saatten uzaklaştırırmış. Aynı zamanda "check mark" işaretini gösterdiği için de satıcının müşteriye malının kaliteli olduğunu göstermekteymiş. Velhasıl bu pazarlama denen olay öyle pis bişeydir ki sübliminal mesajlarla, çeşitli taktik ve oyunlarla istemsiz olarak size herşeyi aldırır ve yaptırır. Bu bağlamda pazarlama denen olay gerçekten ciddi bir zeka işi, pazarlamacıları takdir etmiyor değilim. :)
Sayfa: