DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Sarma tütün kullanmakToplam 5 fotoğraf bulunmaktadır
Sarma tütün kullanmak çoğu zaman bu işten anlamayanlarca ucuz sigara içiciliği olarak görülür. Ancak işin içinde el emeği bir tütün zevki vardır.

Piyasada bulabileceğiniz tütünler çok çeşitlidir. Açık tütün diye tabir edilenlerden en tanınmış olanları Adıyaman, Çelikhan(Adıyaman) ve Siirt tütünleridir. Aslında tütün mahsulünün yetiştirildiği yerle anılması her zaman aynı “tadı” alabileceğiniz anlamına gelmez. Zira aynı tarlanın ve aynı tohumun tütünleri dahi birçok zaman farklı tatlar verir.

Ancak paket tütün olarak tabir edilen tütünlerde sabit bir tat yakalamak mümkündür. Bu tip tütünler bir marka ismi ile anılırlar. En tanınmış olanları Golden Virginia, Old Holborn ve Drum’dır.
Bu tütünlerin orjinallerini bulmak her zaman mümkün olamayabilir. Zaten piyasada bulduğunuz fabrikasyon sigaralar gibi fiyatları sabit değildir. Yukarıda saydığım markalardaki tütünleri bir yerden 15TL’ye bir başka yerden 17,5TL’ye ve bir başkasında da 20TL’ye alabilirsiniz. Pahalı aldığınızda orjinalini alıyor olma ihtimaliniz yükselir ancak kesinleşmez. Piyasada markalı tütünlerin bolca sahtesi bulunur. Paketlerini Çin’de orjinali ile birebir aynı biçimde imal ediyorlar ve satıyorlar. Tütün satıcıları bazen direkt markayı almak yerine sadece pakedini alıyor ve kendi harmanladığı tütünleri içine doluşturuveriyor. Hatta tütüne farklı bir tat vermesi için dışarıdan aroma ilave edenleri de var ki ben bu şekilde bir Golden Virginia bulmuştum. Hayatımda içtiğim en iyi tütündü diyebilirim. Evet sahteydi ama gerçekten pek hoş bir tütündü. Pakedi açtığımda içinden hafif bir anason kokusu yükseliyordu. Paketli tütünlerin birçoğunu şarapla yıkarlar. Acaba bunu rakıyla mı yıkadılar diye düşünmedim değil. Üstelik pakedi satın almamış yolda bulmuştum. Aynısından satan var mıdır diye Eminönü tütün piyasasında sahte paketli tütün satıcıları arasında bir araştırma yaptım. Ancak nafile, o tütünü bir daha bulamadım.

Marka tütünlerde de çeşitler mevcuttur. Hafif içimli ve ağır olanları vardır. Örneğin Golden Virginia’nın koyu çizgili olan paketleri daha ağırdır. En çok tutulanı ise sarı çizgili olanlarıdır. Old Holborn tütünlerinin sarı olanı daha çok tercih edilir. Çünkü daha rahat içimlidir.

Sigara sarma maksadı ile tütün aldığınızda ilk önce tütüne para bayılırsınız. Eğer filtre kullanıyorsanız filtreyi de ayrıca almanız gerekir. Ve tabi kağıdını da… Bunların hepsi içim zevkinizi etkileyecek faktörlerdir. Eğer marka alıyorsanız bu şekilde fabrikasyon sigara fiyatlarına yaklaşırsınız.

Açık tütünlerde içinde katkı maddesi bulunmayan içimi güzel tütünler bulmak gerçekten çok zordur. Bu anlamda tütüncünüze güvenmeniz gerekir. Piyasada açık tütünün kilosu genellikle 40-50TL’lerden başlar ve 250-300TL’ye kadar tırmanır. İşe ekonomi yönünden bakıyorsanız açık tütünlerin en pahalısını alsanız dahi ciddi anlamda tasarruf etmiş olursunuz. Ki genel sigara içicisine 50gr’lık bir tütün bir hafta kadar yeterli gelir.

Paketli tütün alacaksanız pakedine ortalama 20TL gibi bir fiyat ödemeniz gerekir. Paketler genel anlamda 50gr’dır. Bu da tütünün kilosuna 400 TL bayıldığınız anlamına gelir.
Bence tütünün piyasada arap kağıdı denilen kağıda sarılması en makbulüdür. Daha iyi bir kağıt varsa, ben henüz rastlamadım. Arap kağıdına tütün sarmak yeni başlayanlara zor gelebilir. Zira arap kağıdının üzerinde yapışkan bir madde bulunmaz. Gerçi bu da içtiğiniz tütünün daha doğal ve sağlıklı bir içim vereceği anlamına gelir. Bu noktada tütün içmekten bahsederken sağlıkla ilgili konuşmak biraz tuhaf oluyor ama olsun.

Filtre olarak ince olan filtreler benim zevkime daha uygun. Bu anlamda piyasanın en incesi olarak bilinen siyah kutulu 5.7mm’lik OCB filtrelerin kullanımı gayet güzel. Ancak piyasanın en incesi diye satıldığına aldanmayın çünkü ben bir incesini daha buldum. O da 5.3mm. Markası Mascotte ve gayet güzel bir içim zevki sunduğunu söyleyebilirim. Mascotte filtreler OCB’lere göre daha uzun. Bir nebze daha uzun olması sardığınız sigaranızın elde tutulmasını bence kolaylaştırıyor. Bu açıdan Mascotte filtreleri gayet başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Piyasada "organik" olduğu iddia edilen filtreler de var. Bunları da denedim, ancak pek sevmediğimi söyleyebilirim. Bu arada ender de olsa filtrenin tütünün tadını bozduğunu ve direkt filtresiz tütün içmenin başka bir keyif olduğunu savunan bünyelerle de karşılaştım.

Bu arada tütün ve tütün ürünlerinin sağlığa ciddi anlamda zarar verdiğini ve bağımlılık yaptığını, sigarayı bırakmaya çalışmaktansa hiç başlamamanın en iyi seçenek olduğunu salık veririm.
Sayfa: