DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Seboreik Dermatit


Seboreik dermatit; kulak ve göğüs ortasında, saç derisi, kaşlar ve çevresi, göz kapakları, burun kenarları, göbek çukuru, göğüs altları ve sırt bölgesinde kırmızı renkli kaşıntılı bir döküntü ile kendini gösteren bir çeşit egzamadır. Her yaşta ve cinste kişide görülebilir fakat yağlı ciltlilerde ve beyaz tenlilerde görülme oranı daha yüksektir.
İlk belirtiler kaşıntı ve kızarıklıktır. Sonrasında aşırı yağlanma ve kepek de eşlik ettiğinde katlanılamayacak bir şey olup çıkar.
Ne yazık ki henüz kesin tedavisi bulunamamış bir hastalıktır. Düzenli tedavi ile kontrol altına alınabilir fakat belirli aralıklarla hastalık tekrarlayabilir.
Seboreik dermatitin tecrübelisi ben değilim, abim. Kendisi yıllar önce aşırı kaşıntı, kepeklenme ve yağlanma şikayetiyle doktora gittiğinde hastalığın tanısı konuldu ve reçete edilen şampuanı kullandı. Daha sonra kaşıntı, yağlanma ve kepek tekrar ortaya çıktı. Defalarca başka başka doktorlara gitti fakat hiçbirinde kalıcı bir sonuca ulaşamadı, hastalık her seferinde tekrar etti. Nizoral, Ketoral, Konazol, Pirdolin kullandığı şampuanlardan birkaçı.

Geçen gün bu hastalıktan mağdur birinin kişisel blogundaki seboreik dermatit hakkındaki yazısına denk gelmiş. Blog sahibi sırasıyla Nizoral, Ketoral, Konazol, Pirdolin, Procade, Ducray Kelual DS, Phyto Phytocyane Şampuan, aktar tavsiyesi limonlu bitkisel şampuan, Neutrogena T/Gel Terapötik Şampuan, Capila Kükürtlü Sabun denemiş ve her yeni üründe yazısını güncellemiş. Bilmem kaçıncı tavsiye üzerine Vichy Decros kepek karşıtı şampuanı denemiş ve sonunda hastalığının şifasını bulmuş, bir yıldır kafası rahatmış.
Abim bu yazıyı okur okumaz Vichy Decros şampuanı sipariş etti. Şampuan gelene kadar "Acaba bu Vichy'nin pazarlama taktiği olabilir mi? Eğer öyleyse çok başarılı." diye de düşündük ama şampuan gelince Vichy'nin de, blog sahibinin de günahını aldığımızı anladık.
Abim ilk yıkamada ferahladı, ikinci yıkamadan itibaren hastalık kontrol altındaydı. Aslında bu şampuan seboreik dermatit tedavisi için üretilmiş bir şampuan değilmiş ama çoğu seboreik hastasının çözümü olmuş. Şampuanın fiyatı 39.90 TL.
Vichy Decros kepek karşıtı şampuanın işe yararlılığını yitirmesi durumunda tecrübeyi güncelleyeceğim.
Sayfa: