DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Şeker Portakalı (Meu Pé de Laranja Lima)


José Mauro de Vasconcelos'un dünyaca ünlü kitabının ismi. Fakat ben size kitabından uyarlanmış güncel filmi anlatmak istiyorum. "Güncel" diyorum çünkü kitaba uyarlanmış benim bildiğim 2 adet filmi var. Biri 1970 yapımı Şu film. Diğeri ise şimdi hakkında bahsedeceğim, yönetmenliğini Marcos Bernstein'ın yaptığı 2014 yapımı filmi.

Çocukluğuma dair anılarımdan olan bu kitabın son günlerde ülkemizde yasaklanması gündemdeyken filmini vizyonda görünce hemen bir bilet aldım ve salondaki yerime yerleştim. 150 kişilik salonda topu topu 10 kişiydik. Ve 2 kişi de filmin daha yarısı tamamlanmadan çıkıp gitti. Böyle olmasına seviniyorum. İnsanların iyi filmden anlayamamasına bayılıyorum. Nedendir bilmem ama, söz konusu şey bir film de olabilir veya bir kitap ta...
Bu kadar içten ve insana dairse eğer, işte onu herkes izlemesin, herkes okumasın, herkes bilmesin istiyorum. O şey, işte o zaman, daha da bana aitmiş gibi geliyor.

Her neyse film, gerçekten iyi uyarlanmış. Hissiyatı yeterince güçlü veren, ve başroldeki veledin oyunculuğu gayet tatminkar. Güney Amerika'nın (Brezilya) o ılık havasını hissettiren cinsten. Ve tabi ki olaylar küçücük bir çocuğun (Zezé) çevresinde ve hayallerinde dönüyor. Zezé sevgiyi arıyor, fakat her denemede acıyı buluyor.
Sayfa: