DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Thich Nhat Hanh - Bizim DünyamızToplam 3 fotoğraf bulunmaktadır
Bizim Dünyamız, Thich Nhat Hanh'ın eserlerinden biri. Bu kitapta genel anlamda dünyanın yok oluşundan, küresel ısınmadan ve dünyamızı bunlardan nasıl kurtarabileceğimiz ile ilgili kendi düşüncelerini aktarıyor. Bunu yaparken de sürekli budizmden dem vuruyor ve her zaman olduğu gibi anın önemine vurgu yapmadan duramıyor.

Kitapta Thich Nhat Hanh bize farkındalığın beş öğretisini sunuyor :

1. Farkındalık Öğretisi: Yaşama kastetmenin getirdiği acının farkında olarak, iyilik ve şefkatle insanların, hayvanların, bitkilerin, taşın ve toprağın yaşamını korumanın yollarını öğrenmeye niyetliyim. Öldürmemeye, diğerlerinin öldürülmesine izin vermemeye, düşüncemle ve yaşam biçimimle cana kasteden hiçbir eylemi desteklememeye kararlıyım.

2. Farkındalık Öğretisi: Haksız çıkar sağlamanın, sosyal adaletsizliğin, çalmanın ve zulmün yol açtığı acının farkında olarak, şefkat ve sevgiyi yeşertmeye; insanların, hayvanların, bitkilerin, taşın ve toprağın iyiliği için çalışmanın yollarını öğrenmeye niyetliyim. Cömert olacağım; zamanımı, enerjimi ve maddi kaynaklarımı ihtiyacı olanlarla paylaşacağım. Çalmayacağım, başkalarına ait olan hiçbir şeye göz dikmeyeceğim. Başkalarının malına mülküne saygı duyacağım, insanların ya da Dünya üzerindeki diğer canlıların çektiği çileye rağmen elde edilen kara göz yummayacağım.

3. Farkındalık Öğretisi: Cinsel suistimal nedeniyle çekilen acının farkında olarak, bireylerin, çiftlerin, ailelerin ve toplumun güvenliğini ve onurunu korumanın yollarını öğrenmeye ve bu sorumluluğu yerine getirmek için çalışmaya niyetliyim. Sevgi olmadan ve uzun vadeli sorumluluk almadan bir cinsel ilişkiye girmemeye kararlıyım. Kendimin ve başkalarının mutluluğunu gözetmek için, kendimin ve başkalarının sorumluluklarına saygı göstereceğim. Çocukları cinsel suistimalden korumak, çiftleri ve aileleri bu yüzden parçalanmaktan korumak için elimden geleni yapacağım.

4. Farkındalık Öğretisi: Şuursuzca konuşmanın ve başkalarını dinlemeyi bilmemenin yol açtığı acıların farkında olarak, etrafımdakilere mutluluk ve neşe sunmak, onların acılarını hafifletmek için sevgiyle konuşmaya ve tüm dikkatimle dinlemeye niyetliyim. Sözcüklerin mutluluk ya da acı yaratabileceğini bilerek doğrulukla, cesaret, neşe ve mutluluk telkin eden sözcüklerle konuşmaya kararlıyım. Kesin olmayan haberleri yaymayacağım, emin olmadığım şeyleri eleştirip kınamayacağım. Bölücü, nifak yaratıcı, aileleri ve toplulukları parçalayıcı sözler sarf etmekten kaçınacağım. Ne kadar küçük olursa olsun, uzlaşmaya ve çatışmaları çözmeye yönelik çaba göstermeye kararlıyım.

5. Farkındalık Öğretisi: Şuursuz tüketimin neden olduğu acının farkında olarak, kendim, ailem ve içinde yaşadığım toplumun bedensel ve zihinsel sağlığını, farkındalıkla yiyip içerek ve tüketerek gözeteceğim. Sadece kendi bedenimde, bilincimde ve ailemin, toplumun ortak bedeninde ve bilincinde barışı iyiliği ve huzuru koruyan şeyleri tüketeceğim. Alkol ve diğer sarhoş edici şeyleri kullanmamaya, bedenim ve zihnim için zehir içeren zararlı yiyeceklerden ve bazı TV programlarından, dergilerden, kitaplardan, filmlerden ve konuşamalardan uzak durmaya kararlıyım. Bu zehirlerle bedenime ve zihnime zarar vererek, atalarıma, aileme, topluma ve gelecek kuşaklara ihanet edeceğimin farkındayım. Uyguladığım diyetle kendi içimdeki ve toplumdaki şiddeti, korkuyu, öfkeyi ve kargaşayı dönüştürmek için gayret edeceğim. Doğru bir diyetin, kendini ve toplumu dönüştürmek için hayati önemi olduğunu anlıyorum.

Thich Nhat Hanh bize, Farkındalığın bu Beş Öğretisi'ni uyguladığımızda evrende uyumun sağlanmasına, doğanın ve çevrenin korunmasına, barışın savunulmasına ve kardeşliğin yeşertilmesine yardımcı olan bir bodhisattva olacağımızı söylüyor.
Sayfa: