DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Thich Quang DucToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Thich Quang Duc, Vietnam'ın Hội Khánh köyünde dünyaya geldi. Asıl adı Lâm Văn Tức'dur. 7 yaşında hocası Thích Hoằng Thâm ile budizm felsefesi öğrenmeye başladı. 20 yaşına geldiğinde Thich Quang Duc (Thích Quảng Đức) ismi ile rahiplik ünvanını aldı ve bundan sonra da bu isimle anıldı. 30'u aşkın manastırın yapımında emeği geçmiştir. 3 yıl süren inzivasının ardından Dharma felsefesini yaymak için tekrar halkın arasına karıştı.

1934 yılında budizmi halka daha iyi anlatabilmek için Güney Vietnam'a gitti.

11 Haziran 1963'te Güney Vietnam'daki faşist rejimin din adamlarına yaptığı baskı ve eziyeti durdurmak için olağan üstü bir eylem yaparak tüm dünyaya müthiş bir ders vermiştir.

Amerika'nın milyarlarca dolarlık maddi desteği ile konumunu iyice sağlamlaştıran ve yıkılmaz olduğu düşünülen Ngo Dinh Diem diktatörlüğünü tek bir hareketi ile yıkmıştır.

11 Haziran 1963 günü kendi kullandığı arabasından sessizce inerek yanındaki öğrencilerine üzerine benzin dökmeleri için talimat verir. Bağdaş kurarak meditasyon pozisyonu alır. Hemen sonrasında öğrencilerinden biri Thich Quang Duc'u ateşe verir. Bütün vücudunu saran alevler arasında cayır cayır yanan Thich Quang Duc hiç kımıldamaz ve lotus pozisyonunu ölene dek bozmaz. Son anlarında başı hafifçe geriye doğru gider, cansız bedeni sırt üstü geriye yavaşça düşer. Çevresinde çember oluşturmuş yüzlerce budist keşiş onun kutsal ruhu karşısında secdeye varırlar.

Thich Quang Duc'un bu protestosundan sonra diktatör Ngo Dinh Diem'in baldızı kendilerine karşı yapılan eylemi itibarsızlaştırmak için Thich Quang Duc'tan mizahi olarak "barbekü" şeklinde bahseder.

Fakat olaya tanık olan Amerikalı gazeteci David Halberstam şu şekilde not düşecektir:
"Bu olayı ikinci kez tecrübe ediyorum, ancak bir kez yeterliydi. Alevler bir insandan geliyordu; bedeni soluyor ve kırışıyordu, başı siyahlaşıp kömürleşiyordu. Havada yanmış insan eti kokusu vardı, insanlar enteresan bir şekilde çabuk yanıyorlar. Arkamda toplanan Vietnamlılar'ın hıçkırıklarını duyabiliyordum. Ağlamak için fazlasıyla şoke olmuştum, not alamayacak kadar dağılmıştım ve hatta düşünemeyecek kadar şaşkındım. Yandığı andan itibaren tek bir kasını dahi hareket ettirmedi, hiç bir ses dahi çıkarmadı. Bedeni çevresinde inleyen insanların tam
tersine keskin bir sükunet içindeydi."

Bu olaydan sonra darbe olmuş ve diktatör Ngo Dinh Diem 2 Kasım 1963'te kurşuna dizilerek öldürülmüştür. Ngo Dinh Diem'in türlü oyunlarla başkan olmasına destek veren Amerika'nın kendisi ile devam edemeyeceklerini farkedince darbeye gizlice destek vererek diktatörün ölümünü hazırladığı söylenmektedir. Zaten aynı yıl Ngo Dinh Diem'in ölümü sebep gösterilmiş ve Vietnam Savaşı çıkmıştır. Amerika, Vietnam Savaşı'nda da tarihi bir hezimet almıştır ve deyim yerindeyse Thich Quang Duc'un külleri yerde kalmamıştır.

Amerikalı fotoğrafçı Malcolm Browne, Thich Quang Duc'un ölümünü çekerek Pulitzer Ödülü'nü almıştır. (Paylaştığım fotoğraf)

Thich Quang Duc'un yanarak ölmesinden sonra cenaze töreni için inanışa uygun şekilde bedeni tekrar yakılmış fakat kalbi el değmeden çıkarılmıştır. Thich Quang Duc'un kalbi Kutsal Kalp olarak saklanmaktadır.

Aşağıda Thich Quang Duc'un yanarak ölmesini videoda izleyebilirsiniz. Ancak hemen belirtmek isterim ki video bazı insanlar için uygun olmayabilir. (+18)
Sayfa: