DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Uzun saçlı bir erkek olmak


İlginç bir his falan değildir aslında dostlar. Ya da anormal bir durum değildir. Anormal olan insanların kafasındaki duvarlar ve önyargılarıdır. Şahsen 3 senedir uzattığımı ve öncesinde 2 kere 1 sene uzattığım saçlarımı kesmemden dolayı söyleyebilirim ki kesinlikle anormal bir durum yok ortada. Peki neden bu erkeklerin saç meselesi bu kadar yargılanıyor?

İdeal erkeğin kısa saçlı olması neden gerekiyor? Kısa saç modern olduğunu mu gösteriyor? Centilmen mi oluyorsun, beyfendi mi görünüyorsun? Uzun saçlı olunca serseri mi oluyoruz vs... Şuanda aklıma gelen bir kaç insan yorumunu sorulaştırdım. İlginç değil mi dostlar? Peki sizce saçını uzatmak isteyen çoğu erkeğin saçını kestirme sebebi bu mudur? Kesinlikle değil. Cevabı aslında biliyoruz. 2 tür cevap var elimizde.

İlk olarak karşı cinsi çekme eğilimi var. Bir şekilde özellikle ülkemizde uzun saçlı erkeklerin kadınlar tarafından çok çekici bulunmadığına dair bir kanı var ve aslında doğru bir kanı. Gerçekten kadınlar kısa saçlı erkeği daha çekici buluyorlar. Bu üzerine çokça düşündüğüm bir konudur senelerdir. Hayatımın 17 senesinde kısa saç tecrübe eden biri olarak arada ki farkı çok düşündüm. Ama gel gelelim ki benim hayatımdaki karşı cins tarafından en çekici bulunduğum zamanlar uzun saçlı olduğum zamanlardı. Tabi kısa saçlı zamanlarımla uzun saçlı zamanlarım arasındaki 20 kiloluk farkında etkisi olabilir, sakal yapımın oturmasıyla yada bir takım farklı dış etmenlerle de etkili olabilir. Bunu anlamamın tek yolu saçımı kestirip bi aynı koşullar altında bir analiz yapmak. Ama bayan arkadaşlar kusura bakmasınlar ama bir kadın için kendini değiştiren insanlara saygı duymuyorum ve kendime olan saygımı kaybetmeye niyetim yok. O yüzden varsın böyle olsun.

Abim geçen günlerde 6 aydır uzattığı ve uzatmak istediği saçlarını kestireceğini söyledi bana. Sebebi etrafındaki insanların kestirmesine yönelik tavsiyeleri. 1 sene öncede kız arkadaşının uzun saçların çocuk işi olduğunu söylemesi yüzünden saçlarını kestirmişti. Ama ne tesadüftür abimle aramdaki yaş farkı 5, kız arkadaşı ile aramdaki yaş farkı 9 olmasına rağmen beni yaşıma göre gayet olgun bulmuştu kendisi ve bana saçımı kestirmeme yönelik herhangi bir tavsiyede bulunmamıştı.

Bir başka arkadaşım, kadınlar kendisiyle uzun süreli bir ilişki yaşamak istemiyor diye saçlarını kestirmişti. Başka bir arkadaşım saçını kestirdikten sonra daha fazla kadn ondan etkilendiği için saçını belli bir boydan daha fazla uzatmıyor. Daha örnek bulabilirim. Ama uzatmak istemiyorum. İkincil sebebe geçmek istiyorum çünkü.

Evet, ikinci sebep ve karşı cins için kestirmekten daha mantıklı bir sebep olan iş hayatı mevzusu. Hepimizin hayatını geçindirmek için maddi olarak ihtiyaçlarımız var, takılarımız için maddiyata ihtiyacımız var, kıyafetlerimiz için var, kısaca hayatımızda ne olursa olsun maddiyat gerekli birşey. Bunu inkar edemeyiz. Hayatımızın sonuna kadar ailemizden veya burslarla geçinemeyiz. Bu sebepten okulumuzu bitirdiğimizde ya bitirdiğimiz bölümle alakalı ya da diploma kullanmadan girebileceğimiz başka bir işte çalışabiliriz(garsonluk, barmenlik vs. vs.) Artık modern bir yüzyılda olduğumuzdan iş verenlere genellikle saçlarımızın düzenli olması yetiyor. Boyunu umursamadan toplayarak işlerimizi yapabiliyoruz. Ama gel görelim ki bazı işler var ki, gerektirdiği titizlik ve hijyen sebebiyle(veya sadece kıl bir patron sebebiyle :)) uzun saçlar sıkıntı çıkarabiliyor. Bu tarz bir durumda ne yapabiliriz.

Misal bir örnek, bir iş fırsatı geliyor, ciddi bir para kazanacağız, kolay bulunamayacak bir fırsat, sevdiğimiz insanlarla yaşamımızı belki de ailenizle olan yaşamınızı, evlilik hayatınızı vs. kurtarma şansı gelmiş önünüze. Tek yapmanız gereken saçınızı kesmek, sinek kaydı bir traş ve şık bir takım elbiseyle dolaşmak, işinizin başında olmak. Sistemin kölesi olmayalım geyiklerini geçersek bu tarz bir durumda saç kesimini doğal karşılıyorum. Yapılması gerekli mi derseniz, gerekli değil, hayatınızı daha düşük şartlarda daha rahat bir ortamda devam edebilirsiniz. Ya da o kadar önemli bir insan olursunuz ki insanlar sizi saçlarınızla değil kariyerinizle yargılar ve sadece saygı duyabilirler.

Uzun saç tecrübem üzerine yaptığım bu analizimsi yazımı bitirirken erkek arkadaşlarımdan tek isteğim, lütfen saçlarınızı kesme sebebiniz kendiniz olun. Hiçbir kadın ya da hiçbir iş imkanı sizden önemli değil. Kararı kendinizin verdiğine emin olun. Ve eğer mutluysanız, onun peşini bırakmayın. :) Çünkü yüzyılımızın en değerli hazinesi mutluluk. :)
Sayfa: