DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Yaşadığın il dışında üniversite okumakToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Böyle bir yazıyı yazmak zaten kafamda kurguladığım birşeydi.Özellikle ladylazarus'un (#840) sayılı ev arkadaşlığı tecrübesini okuduktan sonra bende bu konu hakkında bilgilerimi aktarmak, kendimce doğru ve yanlışları söylemek istedim.Eğitim hayatım boyunca ilkokula okuma yazma bilerek gitmem dışında çok üstün başarısı olan biri olmadım.Buna rağmen kötü sayılmayacak hatta iyiye yakın başarılı bir öğrenciydim.Lise sınavındada ne çok iyi nede kötü olan bir okula yerleştim.Üniversite sınavınada çok fazla gayret göstermememden dolayı Karabük Üniversitesi elektrik elktronik mühendisliği kazandım. Sorarsanız istanbul'da İtü'de jeofizik müh. yazıp gidedebilirdim ama elektrik elektronik tek tercihimdi. Puanımın yettiği ilk okul da Karabük Üniversitesi oldu. Özel okulda okuyupta İstanbul'da kalabilirdim fakat ilkokulu özelde okuyan biri olmama rağmen üniversitelerdeki özel eğitime kendimce karşı çıktım.Bu benim kendi görüş ve tercihim tabi. Bu arada çok köklü ve her barajı geçenin alınmadığı özel üniversiteleri tenzih ederim fakat onlarada benim puanım yetmiyordu malesef. Bu kadar gereksiz bilgiyi verdikten sonra gelelim il dışında üniversite okumak nasıl birşey.

Karabük'ü ilk kazanışımın ardından takdir edersiniz ki detaylı bilgi almak üzere hemen google amcaya danıştık. Yeni açılan bir üniversite oluşundan çok fazla bilgi edinemedim ama genel hatlarıyla Anadolu'da bir devlet üniversitesiydi işte. Karabük'e ilk gidişimde İstanbul menşeili biri olduğumdan çok tarzım olmadığı İstanbul'un en küçük ilçesinden belkide daha az bir nüfusa sahip olduğu bilinen bir gerçekti. Fakat çok fazla uyum sorunu yaşamayan herkesin her ortamda bulunması, o ortama bir şekilde ayak uydurması taraftarı olduğumdan çokta dert etmedim kendime. İlk gün, o senem hazırlık olacağı için ve eve de paldır küldür çıkamayacağım için yurt araştırmalarına başladık. Okula yakın güzel bir yerde yeni açılmış bir yurt bulduk ve kaydımı oraya yaptırdık. Yeni bir macera yeni bir dönemin başlangıcıydı benim için. Oda arkadaşlarımla tanıştım, yerime yerleştim vs. O gece ailemle vedalaştık. Burada insan yapısı önemli. Ben kendimi ayrılığa hazırlamıştım. Ailem de kendini hazırlamıştı. Hatta annem erkek çocuğu oluşumdan ötürü il dışında okumamı çok sorun etmemiş, hayat şartlarına hazırlıklı olmam açısından desteklemişti. Ama tabi herkesin içten içe ayrılığa üzüldüğü bir gerçekti orası ayrı. İlk senemde sizlere neler yaptığımı nerelerde gezdiğimi anlatıp sıkmıcam. Ama şöyle özet geçersek yeni arkadaşlıklar edindim. Bir kere odamı değiştirmek zorunda kaldım. Orada yeni arkadaşlıklar edindim. Hazırlığın boş geçmesinden dolayı gezdim dolaştım vs. Bu seneyi geçtikten sonra gelelim eve çıkış maceramıza.

Eve çıkmama çok sıcak bakmayan ailem daha sonraları yurdun aslında çok ta söylediği şartları yerine getirmeyen bir yer olduğuna inandıklarında ikna oldular. Eve kimle çıktınız derseniz biri odamı değiştirmeden önce aynı odada kaldığım bir arkadaşım ve hazırlık sınıfında da arkadaşım olan aynı bölümü okudğumuz bir arkadaşım. İkisiylede oldukça samimiydim. Biriyle 4 sene boyunca aynı sınıfta okuyacaktım. Diğeriyle de aynı odada kalma tecrübem vardı. Burada "en samimi arkadaşla eve çıkılmaz" tezine geliyorum ve bu tezi en azından kendi adıma reddediyorum. Çünkü aldığım en doğru kararlardan biri hayatımda. Bulduğumuz ev yine üniversiteye yakın mesafede bir evdi. İlk olarak evde kendi odalarımızı dizerek başladık. Ve mutfağa buzdolabı ocak gibi elzem ihtiyaçlarla. Şunu belirtmeliyim eğer küçük bir şehirdeyseniz aradığınız ürünü bulabilmeniz olanaksız. Şehir halkının üniversite öğrencisiyle yeni yeni tanışmasıda onlara yolunacak bir kaz gibi bakmasını beraberinde getirdiğini söylemeden duramıcam. Bu eşyaları dizdikten sonra salona oturucak bir çek-yat almamız bir ayımızı buldu. 1 ay boyunca yerde halılarda oturduk, arkadaşlarımızı ağırladık. Şimdi bakınca o günlerde güzeldi.

İçinizden diyebilirsiniz ee ne varmış il dışında okumakta hadi gel artık sadete.Geliyorum, il dışında okumak ciddi manada zor bir iştir. ladylazarus'un yazısında bahsettiği gibi ev arkadaşlarıyla senede bir ev değiştirmek zorunda da kalabilir ya da aldığınız doğru bir kararla belki de sosyal aktivite bakımından oldukça kısıtlı bir şehri küçük bir istanbul havasına büründürebilirsiniz. Tabi bunda özveri ve billgi şart. Bilgi derken ne demek istedin dostum diyenler için şunu özet geçiyim : eve çıkmak işi temizlikten, yemekten, fatura ödeme gibi işlerden anlamayanlar için yapılacak şey değildir. Size şöyle diyim : öğrenci evi demek ortalığı pisliğin götürdüğü hergün makarna yenildiği yer olmamalıdır bana göre. En azından bizde öyle değil. Ben belki kendimi küçüklükten beri yemek yapmaya alıştırdığımdan bu konuda çok zorlanmadım ki belki yaprak sarma dışında birçok yemeği de yapmışımdır. Ama eve çıkmak gibi bir isteği olan arkadaş herşeyi bilmesede makarna ve yumurta dışında şeylerde yapmayı bilmeli. Temizlik konusunda da bu biraz karakter meselesi. Onu arkadaş seçiminizde biraz dikkatli inceleyerek yapmanız gerektiği kanısındayım. Sonuç olarak bu sene 4.seneme girdim ve 2 senedir evde kalıyorum ve aynı arkadaşlarla. Onlarla da bitiricem gibi geliyor. Tabi bu benim yazdıklarım belki de küçük bir şehirde oluşumuzdan birbirmize ihtiyacımız oluşundan da kaynaklı olabilir emin değilim ama gerçekten il dışında ailenizden kilometrelerce uzakta okuduğunuzda yanınızda böylesi dostaların olması çok önemli. Yurt olsun ev olsun il dışında okuyacaksanız çok sağlam dostluklar kurmanız önemli. Yazdığım Atina gezisi tecrübesinde ev arkadaşlarımdan biride bizleydi mesela. Demem o ki böyle dostluklar kurun her an beraber olsanızda gerçekten yanınızda olduğunu hissettiğiniz dostluklar. Daha uzun uzun yazmak isterdim ama gözlerinizi daha fazla yorup meşgul etmek istemem bu arada yolu Karabük, Safranbolu'ya düşen olursa da seve seve rehberlik yaparım :)
Sayfa: