DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

ZedprexToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Zedprex bir seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) antidepresandır. Etken maddesi fluoeksetindir. Fluoksetin : Prozac, Fulsac, Deprex, Florak, Foxeteva gibi ilaçların da etken maddesidir.

Zedprex kutusu içinde 16 tablet ihtiva eder. Majör depresyon tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Antidepresanların belki de en ünlüsü olan Prozac'la aynı etken maddeyi içerdiğinden Prozac'ın muadili olarak görülür.

İlaç genellikle sabah kahvaltısından hemen sonra 1 kapsül olarak önerilir. Etkisinin yeterli gelmediği saptanırsa 2 kapsüle çıkartılabilir. Olumlu etkilerinin 2-3 hafta sonra görülmeye başlanacağını artık söylemeye gerek yoktur diye düşünüyorum. Birçok SSRI ilk günlerde direkt etki göstermediği gibi, mevcut durumu kötüleştirebilir. Fakat düzenli kullanımınız devam ederken 2-3 hafta kadar sonra durumunuzda düzelme hissetmeye başlarsınız. Gidişat ile ilgili mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Halk arasında diğer antidepresanlara nazaran kilo aldırmadığı yönünde beyanatlar verildiğinden bilhassa kadınların kullanmayı daha çok tercih ve tecrübe ettiği antidepresanlar arasındadır. Ancak bu noktada her zaman anlattığım bir noktayı yinelemek istiyorum. Antidepresanlar kişiden kişiye farklı "yan etkiler" gösterebilir. Dolayısı ile Zedprex kullanıp kilo alan biri " ee hani kilo aldırmıyordu?" diye veryansın etmemelidir.

Birçok doktor depresyon tedavisi sırasında spor yapmanın hastalara iyi geldiğini söyler. Zira düzenli spor yapmanın düzenli serotonin salgılamayı kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Dolayısı ile Zedprex kullanırken spor yapmanız bünyenize hem ruhen hem bedenen iyi gelecektir. Zedprex kullanırken ilk aylarda iştahsız olduklarını söyleyen bazı hastalar uzun süreli kullanımlarda kilo almaya başladıklarını belirtmişlerdir. Bu yüzden Zedprex'e direkt "kilo aldırmayan" antidepresan demek ne derece doğrudur tartışılır.

Birçok diğer SSRI gibi Zedprex libidoyu ciddi derecede azaltır.

Zedprex'i eczanelerden reçetesiz temin etmek mümkün, ancak doktor kontrolü altında kullanılması gerekir.

Alkol ile Zedprex kullanımı önerilmez, ancak her zaman içtiğiniz içkiden az miktarda içmenizin bir zararı dokunmayabilir. Fakat yine de Zedprex kullanmaya başladığınız ilk aylarda alkol almayınız. Zedprex ile alkol alma konusunda mutlaka doktorunuza danışınız.

(Kullanan diğer arkadaşlar da kendi tecrübelerini yazarlarsa belki birbirimize daha fazla katkımız olur.)
Sayfa: