DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

1 Nisan


En son çevremde 1 Nisan şakaları yapıp eğlenmeye çalışan "ciddiyetsiz" insanlar olduğunda orta okul sıralarındaydım. Yıllarca 1 Nisanlar şakasız, kazasız-belasız geçmişti. 1 Nisan 2015'e kadar...
Bu gecenin ilk saatlerinde arkadaşlarımdan biri bana ilan-ı aşk eti ve ben de ilk yarım saat boyunca dalga geçtiğini düşünerek ciddiye almadım. Sonrasında da çok gergin, bana kendimi çok kötü hissettiren bir konuşma geçti aramızda. Bunun son konuşmamız olduğunu bilerek konuştuk, saatlerce de böyle devam etti. Sabahın ilk ışıkları göründüğünde, artık uykusuzluğa dayanacak halim kalmadığı için uyuyacaktım. Son bir şey söylemek istediğini dedi ve "1 NİSAAAAAAAN HAHHAHAHAHAHAHA" içerikli bir ses kaydı gönderdi bana. Az evvel gerçek olduğuna inanmadığım şeyin şaka olduğuna inanamadım ilk birkaç dakika boyunca. Ve ardından üstümden kocaman büyük bir yük kalktığını hissederek rahatladım.
Arkadaşıma hala çok çok kızgınım. Kendisi her 1 Nisan'da kız arkadaşlarına böyle şakalar yapıp eğleniyormuş. Hatta "sahte" duygularına gerçek karşılık bulduğu zamanlarda eğlencesi de katlanarak artıyormuş.
Bu seviyesiz şakalarının bir gün burnundan fitil fitil gelmesini diliyorum, kendisine de bu iyi dileklerimi ilettim.
Her gün şaka yapan abimin dahi şaka yapmadığı gün olarak kayıtlara geçecek sanırım. Günün yarısından fazlası geçti ve henüz ne bana, ne de başkasına yapılan bir şakayı "tecrübe" ettim. Enteresan şekilde televizyonda da 1 Nisan'dan ve şakalardan bahseden yok. Yoksa bütün dünya şakalaşıyor da benim mi haberim yok acaba?
(#404) Okuduktan sonra bu saçma günün çıkış sebebinin de ne kadar gereksiz olduğunu anladım.

Bundan yaklaşık 8 sene önce 1 Nisan günü rahmetli dedem o zamanlar hastaydı ve bizi arayıp onun iyi olmadığını haber verdiler. Zaten diken üstünde duruyorduk bütün aile, bugün yarın ölür gözüyle bakılıyordu. Mersin'den Ankara yoluna çıkmış yolumuzu yarılamışken Kulu Makası'na doğru giderken, abim "Bugün 1 Nisan ya hani acaba bizimkilere bi şaka mı yapsak?" diye sordu. Bizimkiler de bu fikri sevdi ve şakamızı kararlaştırdık. Arabamızın tekerinin patladığını söyleyecektik. Kulu Makası'na geldiğimizde kırmızı ışıkta durduk etrafı incelemeye başladım. Sol tarafımızda yol kenarında kalabalık bir grubu uğurlayan bir adam vardı. Annem de aynı anda adamı görmüş olacak ki "Ooh.. Adam rahatladı o kadar yük kalkıyor üstünden tabi. Şimdi evine gidip ayaklarını uzatıp sessizliği dinler kesin." Diye yorumda bulundu. Annemin adamın adına bu kadar sevinmesine hepimiz güldük. Yeşil ışığın yanmasıyla babam arabayı kaldırmaya çalıştı ama araba gitmedi. Arabayı tekrar çalıştırdı, araba yine ilerlemedi. Bunun üzerine arabadan inip arabayı kontrol etmeye çalıştı. Açık olan camlardan da onu takip ediyorduk. Çok geçmeden bize "Teker gerçekten patlamış çocuklar" dedi. Yolda biz ve o aileyi uğurlayan adamdan başka kimse yoktu.

Babam adamın yanına gidip yakınlarda tekerlek satın alabileciği bir yer olup olmadığını sordu. Adam da sağ olsun annemin dediği gibi eve gidip keyif yapmaktansa babamı arabasıyla tekerleği alacağı yere kadar götürdü. Abim ben ve annem az ilerideki yeşil alanda oturup onların dönmesini bekledik ve şakanın bu denli gerçek olmasına güldük.

8 saatlik yolumuz şaka adı altında başlayan ve gerçeğe dönen serüven yüzünden 10 saate çıktı. Ankara'ya vardığımızda bu olayı daha ayakkabılarımızı çıkartırken gülerek anlattık.
"1 Nisaaaaan ahahahaha" şeklinde nidalarla aramızda dolaşan "sempatik" arkadaşlarımızın vücut bulmasına sebebiyet veren olay şu şekilde gerçekleşmiş:
16. yüzyılda Fransa kralı yılbaşı tarihini 1 Nisan'dan 1 Ocak'a aldırmış ve bunun üzerine halkın bir kesimi yılbaşını 1 Nisan'da kutlamaya devam etmişler.1 Nisan'da kutlayanlarla dalga geçmek için bu tarihte şakalar yapmışlar, bu durum zaman içerisinde bir ritüel haline gelmiş.
30-31 marttan sonra daha fazla şaka kaldıramayacağım gün.
Sayfa: