DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele GünüToplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
25 Kasım, Dominik Cumhuriyeti'nde 3 kardeş Clandestina Hareketi'nin öncülerinden olan Patria,Minerva ve Maria Mirabel, Trujillo diktatörlüğü tarafından katledildiği tarihtir. Mirabel kardeşlerin,diktatörlüğün askerleri tarafından, tecavüz edildikten sonra vahşi bir şekilde katledildikleri, utanç gününün ve insanlık ayıbının yıl dönümüdür.

1960 yılının 25 Kasım'ında Dominik Cumhuriyeti'nin kuzey bölgesinde bir uçurumun dibinde 3 kadının cesedi bulunur.Bunlar Mirabel kardeşlerdir.
Ertesi sabah gazetelerde bu ölümün bir kaza sonucu meydana geldiğini anlatan bir haber çıkar.Ama gerçek göründüğü gibi değildir.

Mirabel kardeşlerden birinin kod adının Kelebek olmasından da esinlenerek o günden sonra bu üç kardeş gerek Dominik'te gerek dünyada ''Kelebek'' adıyla efsaneleşirler.

''25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Yok Edilmesi İçin Uluslararası Mücadele'' günü ilan edilir ve 1981'den bu yana dünyanın dört bir köşesinden kadınlar efsaneleşen bu üç kelebeği anarlar.
Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine,ayrımcılığa,ataerkil toplumsal şiddete,aile içi şiddete,savaşa,ırkçılığa karşı kadın dayanışmasını örerler ve seslerini yükseltirler.
Sayfa: