DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

9. Senfoni


9. senfoniye sahip birçok besteci olmasına rağmen, 9. senfoni dendiğinde akla gelen tek isim Beethoven olur.
Beethoven bu eseri tamamen sağır olduğu dönemde ve iki yılda bestelemiştir. Senfoninin koro bölümünde Friedrich von Schiller'ın Neşeye Övgü şiiri kullanılmıştır ve böylece insan sesinin kullanıldığı ilk senfoni ortaya çıkmıştır.
9. Senfoni ilk kez 1824 yılında Viyana'da seslendirilmiştir ve Kral Friedrich Wilhelm'e ithaf edilmiştir.
Günümüzde bu eserin okul zili, kapı zili, asansör müziği ve birçok marşta kullanılıyor olması; senfoniyi katletmeye, değersizleştirmeye, sıradanlaştırmaya yeterli gelmemiştir.
Stanley Kubrick'in yönettiği A Clockwork Orange filminde Beethoven'ın 9. Senfoni'si sıkça kullanılmıştır. Senfoni, filmin başrolünde izlediğimiz Alex karakterinden daha çok ön plandadır bana kalırsa. Anthony Burgess' ın aynı isimli kitabından uyarlanan filmde Alex, hümanizmle dolup taşan bu eseri dinlerken tam anlamıyla kendinden geçiyor ve zihninde şiddet dolu sahneler canlandırmaya başlıyordu.
Sizleri öncelikle 9. Senfoni'nin güzel bir yorumuyla, ardından A Clockwork Orange filminden bir sahneyle başbaşa bırakıyorum...
Sayfa: