DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Acun Ilıcalı'nın rap aşkı


Videolarını paylaştığım rapçi kardeşlerin Acun Ilıcalı'nın programında gösterdikleri performanslardan sonra yapılan değerlendirmeleri dikkatle izleyince şunu farkettim : Acun Ilıcalı tam manası ile bir rap hayranı. Hatta öyle ki bu hayranlık artık "fanatizm" boyutunda.

Biliyorsunuz Acun Ilıcalı'nın "O Ses Türkiye" isminde bir yarışması daha var ki bu yarışma direkt ses üzerine. Yetenek Sizsiniz'de Toprak Kardeşler'in rap performansını gördüğüm anda "Arkadaşlar keşke O Ses'e katılsaymış, daha yerini bulurmuş." diye düşünmüştüm. Ancak konu "rap" olunca Acun Ilıcalı için akan sular duruyor. Neredeyse Survivor'a rapçi katılsa reji desteği ile her gün bal-baklava-börek ile doyurur yarışma sonunda da 1. ilan ediverir evelallah.:)

İş bu kadarla kalsa iyi. Halkın, jürinin kendi iradesi ile yarışmacılara "evet" ya da "hayır" dediğini ve yine özgür iradeleri ile yorum yaptığını düşünmemizi isteyen Acun Ilıcalı, onun çok sevdiği rapçi yarışmacılara karşı takdir yetkisini "hayır"dan yana kullanmış olan Özgü Namal'ı yerden yere vuruyor. Çalışanına adeta mobing yapıyor. Bunu yaparken yönetmenini, elindeki kayıtları, diğer jüri üyelerini ve salondaki insanları, yani o anda Özgü üzerinde uygulayabileceği bütün gücü kullanıyor. Haliyle Özgü afallıyor. Ne diyeceğini şaşırıyor. Histerik kahkahalar filan atıyor. "Bir gün benim de kanalım olacak" diyip içinde bulunduğu durumu özetleyiveriyor. Ancak yapması gerekeni bir türlü yapmıyor. Acun'a ben "hayır demek istedim sanane abi" demiyor. (Gerçi dese de herhalde yayınlanmaz)

Öte yandan Murat Boz ve Eser Yenenler, Acun'la "iletişimi" kurmuşlar. Patronlarının rap müziğe olan düşkünlüğünü farketmiş olacaklar ki Toprak kardeşler sahneye çıkıp performanslarını sergilemeye başladıktan hemen sonra eller havaya moduna geçiveriyorlar. Birçok davranışlarında yan gözle seyirciye farkettirmeden "Acun onları izliyor mu, takdir görmesi gereken hareketlerini görebildi mi" diye yan gözle Acun'u takip ediyorlar. Hatta Murat Boz işi daha da ileri götürüp seyirciyi gaza getirecek hareketler filan yapıp Acun'un gönlünde taht kuruyor ve benim düşüncemde bana neden senelerdir Acun ile çalışabildiğini özetlemiş oluyor. (Her iş yerinde patronu damarından yakalamış kişiler vardır bilirsiniz.) Ha bu arada bu bir yarışma ve seyircilerin oylarına göre işleyen "adil" bir format değil mi? Yersen! :) Rap müziğin Türkiye'de pek yaygın olmadığı vurgulanan programda, gerçekten çok olağan üstü bir performans sergilememiş olan Toprak Kardeşler %92 oy alıyor..:)

Yetenek Sizsiniz yarışma formatının seyirci üzerinde en çok hissettirdiği duygu herhalde jüri gibi davranma isteğidir. Bu noktadaki başarısına söyleyecek sözüm yok. Ve ben jüri olsam Toprak Kardeşler'e yapacağım yorum kısaca "Hayır", uzunca "İlkokul çocuklarına uygun, tek düze bir müzik yapmışsınız, vokaldeki ufacık başarınız ise koca bir prodüksiyon için asla yeterli değil"in biraz daha yumuşatılmış versiyonu olurdu.

Veee kısaca : Acun Ilıcalı'nın bu kadar büyük bir prodüksiyonu artık şu rapçi-hiphopçı formattan kurtarması gerektiğini, yanında çalışanların kendisine sempatik gözükmeye çalıştıkça, kafası çalışan seyirciye itici geleceğini ve bu durumun son tahlilde Acun Ilıcalı'ya da iyi gelmeyeceğini düşünüyorum.
Sayfa: