DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Advil (ibuprofen) kullanmakToplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
Nurofen Cold&Flu Tablet tecrubesini okurken birden kafamda bir ışık yandı. Yahu dedim kendi kendime; "bu Nurofen'de Ibuprofen etken maddesi kullanılmıyor mu?"

Geçen sinüzitim azınca toplu soğuk algınlığı etkileri hissetmeye başladım. Yüzümde sinüzit kaynaklı bir basınç, gözlerde kızarıklık, çılgın bir baş ağrısı ve ateş. İlaç kutuma bir baktım ne var diye. Geçenlerde aldığım Advil'i görünce seviniverdim. Pfizer firması Advil'in formunu değiştirmiş. Daha kolay yutulabilir formda turkuaz renkte jelibonumsu bir yapı içine dolduruvermişler etken maddeyi, yani ibuprofeni. (Nurofen'in etken maddesinin aynısı.) Ama yine de su olmadan yutmak pek kolay değil. Olur da ağzınızda dişlerseniz bu jelibonumsu ilacı çok acı bir tad tecrübe edeceksiniz. Dolayısı ile çiğnemenizi hiç tavsiye etmiyorum. Doğrudan yutuverin. Zaten Advil'in softjel kapsül olan bu formunun çiğnenmesi yemek borusu ve yutakta tahrişe sebep olabileceğinden tavsiye edilmiyor. Ayrıca mide sorunu olanlar ilacı doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalılar deniyor ama biz yine eklemiş olalım her ne sebeple olursa olsun doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın.

Ibuprofen , 1960lı yıllarda propionik asit kullanılarak ilk defa Stewart Adams önderliğindeki bir grup tarafından üretilmiş. Aslında çalışmalar aspirinden daha güvenli bir ilaç üretebilmek adına 1950li yıllarda başlamış. Ancak Stewart Adams'ın ibuprofen'in patentini alması 1961 yılını bulmuş. 1969 yılından itibaren İngiltere'de reçeteli olarak kullanılmasına izin verilmiş. Bundan 5 yıl sonra yani 1974'te de Amerika'da kullanımına izin verilmiş. (yine reçeteli olarak) 1984'ten beri Pfizer'ın ürettiği Advil'i bugün eczanelerden reçetesiz olarak alabiliyoruz. Bizim genel olarak soğuk algınlığı semptomları için kullandığımız ibuprofen iltihap sökücü özelliği sayesinde bazen Japonya'da akne tedavisi için de reçete edilebiliyor.

Advil , yani ibuprofen kullanımından yarım saat kadar sonra etkilerini göstermeye başlayacaktır. Ateşinizi düşürecek, size yeniden yaşam enerjisi sunacaktır. Bu arada ateş demişken; herhangi bir virüs, bakteri, soğuk algınlığı veya her ne sebeple olursa olsun ateşiniz yükseldiği zaman düşürmek için hemen ilaçlara sarılmayın. Ateşinizin yükselmesi vücudunuzun hastalıklara karşı doğal reaksiyonudur. Hemen ilaç alıp ateşinizi düşürmeye kalkışırsanız bu doğal tepkiyi azaltma ihtimaliniz doğar. (Çocuklar için ateş daha risklidir, bu noktada yetişkinler için konuştuğumu belirtmem gerek.) Dolayısıyla vücudunuza en azından birkaç saat kendi doğal tepkisi ile savaşmasına fırsat verin. Sonra takviye güçleri gönderirsiniz. Bazen advil ilk kullanımda etkili olmuyor. Aradan 6-8 saat geçtikten sonra bir Advil daha yutmanız gerekebiliyor. Hala etki etmiyorsa doz arttırmak vücudunuza zarar verebilir, ters tepki verebilir.

200mg'lık ben en son sadece 1 adet advil kullandım ve herşey yoluna girdi. Ama belirtmek lazım ki ağır hasta değildim. Doktorunuza gözükmeden ilaç kullanmamanızı tavsiye ederek sağlıklı günler diliyorum.
Sayfa: