DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Afife JaleToplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
İlk kadın Türk tiyatro oyuncusudur. 1902-1941 yıllarında yaşadı. 16 yaşındayken Darülbedayi'ye yedek oyuncu olarak girdi ve tiyatro uğruna baba evini terk etti. Oyunlarına sürekli polis baskınları yapılıyordu ve Afife de arka bahçeleri, makine dairelerini kullanarak kaçıyor, polislerle köşe kapmaca oynuyordu. "Tatlı Sır" oyununu oynarken polis tarafından tutuklandı. 1921 yılında Müslüman kadınların sahneye çıkması dönemin Dahiliye Nezareti tarafından yasaklandı. Afife işini kaybetti, yeni iş bulamadı ve borç batağına saplandı. Bu sıkıntılar onu bunalıma sürüklemişti, şiddetli baş ağrıları çekiyordu. Afife'nin doktoru morfin tedavisine başladı ve yanlış tedavi nedeniyle o artık bir uyuşturucu bağımlısıydı.
1923'te Atatürk sayesinde artık Müslüman kadınlar da sahneye çıkabiliyordu. Ancak Afife, bağımlılığı nedeniyle sağlığı bozulunca tiyatroyu bırakmak zorunda kalmıştı.
1941'de Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde yaşamını yitirdiğinde 39 yaşındaydı ve yalnızdı.
Atatürk'ün, bu kabuğuna sığmayan kadın için "Afife olmasaydı hilafeti asla kaldıramazdım." dediği iddia edilir.
Sayfa: