DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

ALS hastalığı


ALS kampanyası, bence gerçekten önemli bir kampanya...Bu işin yapılış biçimi, yayılışı ve sunuluşu da gayet güzel. Toplanan para miktarını bilemiyorum ancak, umarım yeterli miktarlara ulaşılır.

İnsanlığın en büyük problemi aslında şu anda varolan çeşitli hastalıklardır. Bilim dünyası kanser, AIDS, ALS, felç vs gibi hastalıklar üzerinde yoğunlaşmalıdır. İnsanoğlu aya çıkmış, uzaya uydu yerleştirmiş, marsa maymun göndermişken, birbiri ile kıtalarar arası iletişim kurabiliyorken, biz bu sitede tecrübelerimizi yazıp önceleri hayal dahi edemeyeceğimiz kadar çok kişiye ulaştırabiliyorken 100 yıla yakın zamandır insan oğlunun örneğin bir kansere çözüm bulamamış olması bence bir insanlık ayıbıdır.

Bilirsiniz, bazı dertler vardır hayatta : adamı süründürür. Bazısı da direkt öldürür. ALS ise hem süründürüp hem öldüren cinsten bir hastalık. Ben maalesef kuzenimi bu hastalıktan kaybettim. Hastalığın ilerleme sürecini bir nebze olsun takip edebildim.
Bu yazıyı okuyan sevgili dostlar şunu bilsinler: ALS hastaları aslında çevrelerinde olan biten hemen hiçbir şeyle ilgili değillerdir.Bunu gözlerinde görebilirsiniz. Çünkü pençesine düştükleri hastalığın kendilerini yavaş yavaş tükettiğini ve haraket kabiliyetlerini elinden aldığını acı acı tecrübe ederler. Onlar sadece hastalıkları ile ilgili gelişmeleri can kulağı ile dinlerler. Onlar için gerisi boştur çünkü. Bir umutla tedavisinin bulunmasını ya da en azından hastalıklarını durduracak bir ilacın keşfedilmesini ümit ederler.

Küçük yaşlarda benimle birlikte top oynayan kuzenim, bir gün birden topallamaya başladı. Sonra artık top oynayamayacağını söyledi bize(ben ve abime). Yaklaşık altı ay sonra tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Babası okula sırtında taşıyarak götürürdü kuzenimi. Yaklaşık 1 yıl kadar sonra okuldan da almak zorunda kaldılar onu. Hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için çeşitli ilaçlar kullanıyordu. Ama hastalık durmuyordu. Bu arada kaslarını kullanamadığı için kalori harcayamıyor, bir yandan da kilo alıyordu.
Sonra belini de kımıldatamamaya başladı. Fakat kollarını oynatabildiği için, bilgisayarının klavyesini kullanabiliyor, oyun oynayabiliyordu. Zaten hayata dair tek zevki bilgisayar ve televizyondu artık.

Dostlar gece yattığınızda, uyuyana kadar yaptığınız hareketleri bir düşünün. Bir sağa bir sola dönersiniz. Kiminiz yüzüstü yatarsınız ama pozisyonunuzdan memnun olmazsanız hemen değiştirirsiniz. Fakat ileri safhadaki ALS hastaları bunu dahi yapamıyorlar.
Kuzenim, uyuyana kadar annesinden sürekli bir o yana bir bu yana döndürülmesini istermiş.(Sonradan öğrendiğim bir durum, o uyurken hiç yanında bulunmadım) Uyuyana kadar kendisi de ailesi de bir hayli çile çekerlermiş.

Velhasıl kuzenim 21 yaşındayken vefat etti. Hastalığın tüm süreçlerini olağan üstü bir olgunlukla karşıladı. Onu en son gördüğümde artık kollarını da kıpırdatamıyordu ve bilgisayar oyunlarını ufak bilek hareketleri ile joystick vasıtası ile oynayabiliyordu. En son zamanlarında yutkunma kasları da çalışmamaya başlamış. Dolayısı ile yemek yiyememiş. Yediği son lokma da boğazına takıldığında nefes alamamaya başlamış. Son lokmasını kendisine veren, hastalığı boyunca yanından bir saniye olsun ayrılmayan annesiymiş. Oğlu nefes alamamaya başlayınca birden paniğe kapılmış ve kocasına haber vermiş. Babası ALS hastası kuzenimin yanına yaklaştığında ona sormuş "oğlum doktor çağıralım mı?" diye. O da gözleri ile "hayır" işareti yapmış. Birkaç dakika sonra can vermiş....

Dostlar, ALS kampanyası kuzenimi bu hastalıktan kaybettiğimden benim için çok şey ifade ediyor. Emin olun ki ALS hastaları için daha çok şey ifade ediyor. Bunun adının ice bucket challange olması, insanların kafalarından aşağıya buzlu su dökmeleri ya da başka birşey olsun, hiç farketmez. Dikkat çekebiliyorlar ya, bağış yapılıyor ya...Önemli olan o... Umarım bu tip hastalıkların tamamının tedavisi bulunur. Herkesin dileği de budur eminim...
Sayfa: