DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Aynen


Türkçe'nin kullanımında çığır açan ve ortama ayak uydurmamızı kolaylaştıran yeni kelimemiz : "Aynen"

Geçen yemek yediğim yerde yan masada iki hatunun konuşmalarında geçen "aynenler" artık tepemi attırınca bu tecrübeyi yazmaya karar verdim. İnsanların her iki kelimesinden birinin "aynen" olduğu bu devirde bu kelimenin bir "single" bir de "double" kullanımının olduğunu farkettim... Sonradan baktım ki televizyon spikerlerine kadar bu yozlaşma hızla yayılmış.

"
-Hocanın sınavı ertelemesi çok iyi oldu bence.
-Aynen. Çalışmak için fırsat oldu.
-Aynen aynen.
"

Dilimizde bu kelimenin şu andaki kullanımına karşılık gelen bir ton söz varken insanların bu lafı tercih etmesindeki sebep "aynen" ifadesinin samimi gözüktüğünün zannedilmesi. "Katılıyorum, hem fikirim, kesinlikle, aynı fikirdeyim, bence de" gibi sözler yerine "aynen"...
Sayfa: