DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Bajaj PulsarToplam 2 fotoğraf bulunmaktadır
Bajaj Pulsar NS 150'yi de sonunda tecrübe ettim. Bildiğim kadarıyla Bajaj Pulsar 'ın bu modelde bir de 200'lük bir motoru var. Deneyimime geçmeden evvel biraz teknik bilgi vereyim:

Tek silindir, SOHC 4valf, Hava soğutmalı, DTSi

Mak. Güç
17 @ 9500 (Ps @ RPM)

Silindir Hacmi
149.5 cc


Mak. Tork
13 @ 7500 (Nm @ RPM)

Dingil mesafesi
1363 mm
Uzunluk x Genişlik x Yükseklik
2070 mm x 804 mm x 1205 mm
Yerden yükseklik
175 mm
Ön süspansiyon
Sürtünme önleyici fırçalı teleskopik

Yüksüz ağırlık
140 Kg
Yakıt Deposu (Yedek / Kullanılabilir)
12 L (2.4L Yedek / Kullanılabilir)
Arka Süspansiyon
Nitroks tekli emici

Ön Fren Tipi
Kelebek Disk Fren
Ön Fren Boyutu
240 mm disc
Ön Lastik
80/100-17"46 P Tubeless

Arka Fren Tipi
Kelebek Disk
Arka Fren Boyutu
130 mm kampana
Arka Lastik
100/90 – 17, 55P tubeless

Sistem
12 V Full DC MF
Ön Far (Düşük)
55 W
Ön Far (Yüksek)
55 W MFR

Bajaj Pulsar aslında bir başlangıç motoru olabilir. Özellikle başlangıç motosikleti olarak tercih ettiyseniz ilk 5bin kilometrenizde (iyice alışana kadar) çok dikkatli sürmenizi tavsiye ederim. Çünkü 150cc'lik bir motordan beklemeyeceğiniz kadar atak. İlk bindiğinizde bu durum heyecan verse de sonradan rahatsız edebildiğini göreceksiniz. Çünkü Pulsar hızlanmak isteyen bir makina. Sürekli "Benimle uçmak ister misin?" diye fısıldıyor size. 8-10km hızın üzerine çıktığı anda hemen 2. vitese geçmek istiyor. Aksi taktirde cayır cayır bağırıyor. Bu ne demek? İstanbul gibi trafiğin sıkışık olduğu bir şehirdeyseniz ve aralardan kaçmaya fırsatınız olmazsa sürekli vites değiştireceksiniz demek. "E değiştiririm ne olacak?" derseniz de, bu motor özellikle ilk 2 vites geçişinde nazik davranmazsanız anormal sarsıyor.

Pulsarın genel anlamda dengeli bir motosiklet olduğunu söyleyen birçok kişi ile karşılaşacaksanız. Ancak bana sorarsanız bu konuda abartılacak birşeyi yok. Motorla birlikte gelen lastiklerle sürdüğünüzde ıslak zeminle karşılaşmamak için dua edin derim. Bu yüzden Pulsar alacak olan arkadaşlar direkt lastiklerini değiştirmeliler.(Gerçi bunu birçok motor için söyleyeceğim sanırım) Mutlaka yol tutuşu ve ıslak zemin performansı yüksek lastikler alın.

Bajaj Pulsar 'ın selesi nispeten rahat denilebilir. Neden "nispeten" diyorum? Çünkü ilk oturduğunuzda gayet rahat gibi bir hissiyat yaratsada 40-45 dakika sonra sıkıntılar başlıyor. Gerçi Bajaj bu motosikleti üretirken şehir içi kullanıma yönelik hedef koymuşlar. Bu açıdan düşünüldüğünde bir problem yok gibi gözüküyor. Ancak şehir dışına çıkmak isterseniz sık mola vermeniz gerekecek. Bu motoru kullandığınızda "neden şehir dışına çıkmayayım ki?" gibi bir hissiyata kapılacaksınız. Normalde 150cc'lik bir motorla şehir dışı seyahatleri pek düşünülmez. Ancak Pulsar "Neden olmasın?" kafası yaratıyor. Çünkü özellikle şehir içinde önünüzde sollamanız gereken bir araç çıktığında farklı motosikletlerle "acaba bunu geçebilir miyim?" düşüncesine kapılabilirsiniz. Bu düşünce; altınızda Pulsar varsa "ben bunu geçerim"e dönüşecek. Bu da sizi uzun yola teşvik edecek. Ama hala 150cc'desiniz! Bunu unutmamak gerek.

Gelelim tasarıma... Bir Hint firması olan Bajaj bence Pulsar 'da iyi iş çıkarmış. Bu fiyata bu tasarım...Gerçekten başarılı. Biraz sportif ve biraz da Mad Max havalarında. Ayrıca Pulsar'ın kendine özgü bazı özellikleri var. Örneğin koltuğa yan oturmak isteyen artçılar için farklı bir ayaklık tasarlamışlar. Bu ayaklığın, Hindistan'da motosikletin arkasına oturduklarında popolarının kabak gibi ortaya çıkmasından rahatsız olan ve yan oturmak isteyen hatunların düşünülmesiyle tasarlandığı söylenir. (Düzenleme: Sonradan öğrendiğime göre artçılar için yapılmış olan bu ayaklıklar Hindistan'da kanunmuş. Hindistan'da motorlara artçı olarak binen kadınların yan oturması zorunluymuş.) Uzakdoğuda bazı ülkelerde "mototaksi" diye bişey de var. Yani motosikletler taksi olarak kullanılıyor. Bajaj firması, Pulsar 'ın bir taksi olarak kullanılma ihtimalini göz ardı etmediğini de görmek zor değil. Sürücü ile fazla yakın olmak istemeyen yolcuları ihmal etmemek elbette Pulsar 'a bir artı puan daha kazandırıyor. Ve elbette normal artçı ayaklıkları da var. Ön taraftaki koruma korkulukları "default" olarak geliyor. Yani olur da motordan düşerseniz ya da yan yatırırsanız bu korumalar işe yarayacak. Bu da bir artı puan olarak kabul edilebilir. Arka tekerleğin üstündeki çamurluğu iki parça yapmışlar ve bu motora biraz daha "serseri" bir hava katmış.Yan artçı ayaklığını, koruma korkuluklarını ve arka çamurluğu "ben istemem" derseniz sökebiliyorsunuz. Bajaj, Pulsar 'da alttan egzoz kullanmış.
Ve ekstra nasıl bir ayrıcalık kattğını anlayamadığım bir ayak marşı da koymuşlar. Motosiklet üzerindeyken sol ayağınız halihazırda arka frene adapte olması ve başka birşeyle meşgul olmaması gereken bir uzvunuz iken buraya bir ayak marşının konulması bana biraz gereksiz gözüktü. Tasarımda aynaları gerçekten sevmediğimi söylemem gerek. Aynalara bakarken omuzlarınızı göreceksiniz. Arkayı görmek için tuhaf hareketler yapmanız gerekecek.

Pulsar 'ın yakıt tüketimi gayet iyi. Km'de 13-15kuruş civarı yakıyor. Rodajda elbette daha fazla tüketebiliyor. 12 litrelik yakıt deposunu tam doldurduğunuzda uzun yolda ekonomik kullanımda benzin istasyonuna girmedeb 400km'yi geçebilirsiniz.

Pulsar
'ın amortisörleri fena değil. Ön fren ortanın üzerinde.Yalnız arka frenin kampana olması hayal kırıklığı. Ön fren diskli sistem. Elbette bu fiyata ABS beklememek gerek.

Genel bir yorum yapacak olursam; Pulsar giriş seviyesi için ortalama bir motor. Türkiye'de kısa sürede çok satmış bir makina. Yalnız çok satmasını Bajaj'ın kalitesinden ziyade rakiplerine göre fiyat politikasındaki başarısına bağladığımı söylemek isterim. Yani tam bir fiyat/performans motoru. Bajaj Türkiye'de iyi yatırım yapmış. Söz konusu Pulsar olduğunda yedek parça sıkıntısı çekilmiyormuş. Pulsar "Sınıfının en güçlüsü" sloganı ile satışa sunulmuş. Bunda da haklılar, çünkü motorun gaz kolunu çevirmenize verdiği tepkiler 150cc'lik bir motorun vereceği tepkilerin çok üzerinde. Yüksek bir motor olduğunu da söylemek gerek. Ben 175cm boyumla dik pozisyonda ayaklarımın tamamını yere değdirmekte çok zorlanmadım ancak boyunuz biraz daha kısaysa bu durum sıkıntı yaratabilir. Pulsar artçı ile kullanılacak bir motor değil gibi. Şahsen ben artçı ile kullanmadım. Fakat Pulsar 'ın arkasında seyahat edenlerin çok memnun olmadıklarını duydum. Motor keyifli mi? Elbette. Ancak kısa süre sonra tek başınıza kullanırken bile rahatsız etmeye başlıyor. Yoruluyorsunuz. Düşük hızlardaki vites tepkileri bu rahatsızlıkta başı çekiyor.

Pulsar 'ın ülkemizde henüz çok yeni bir model olduğunu da unutmamak gerek. Uzun vadeli kullanımda ne gibi sıkıntılar çıkartıyor henüz bir malumat yok. Şimdilik Pulsarcılar motorlarına toz kondurmuyorlar. Biraz daha zaman geçtikten sonra gelecek arıza raporları ne yönde olacak merak konusu. Ancak fazla bişey çıkmazsa işte o zaman bu fiyata gerçekten değer denilebilir.
Sayfa: