DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Bali


Biz Ubud bölgesinde kaldık, kültürel gezi için uygun bir lokasyon. Kalınacak yer için 2 alternatif var: pahalı ama lüks 5 yıldızlı oteller (daha çok sahil bölgelerinde mevcut) ya da homestay diye adlandırılan pansiyon tarzı yerler (Ubud ve Kuta bölgesinde çoğunlukla). Biz sürekli gezdiğimiz ve otelde durmadığımız için ucuz olmasını tercih ettik. Kahvaltı dahil gecesi 250.000 erp idi.

Not: Tapınaklara girerken diz ve yukarısı görünüyorsa belinize Sarung denilen örtüyü bağlamanızı istiyorlar (erkekler de dahil). Satın almak gerektiğini okumuştum ama gerek yokmuş. Her tapınağın önünde ödünç almanız için örtüler bulunuyor. Ancak hava çok sıcak, terleme durumlarına karşı sahip edinmek yine de iyi bir fikir olabilir :) Zaten renkleri de çok güzel ben şimdi şal olarak kullanıyorum :D 2 tanesini 30.000 rupiye almıştık ama kadın tanesine 80.000 demişti en başta.

Not 2: Sokakta heryerde tur agentaları var. Hazır tur rotaları onlar öneriyor, ancak kendiniz de istediğiniz rotayı oluşturarak aracı şoförü ile birlikte kiralayabilirsiniz. 8-10 saat arası 550.000-600.000 rupi gibi bir ücret istiyorlar.

Bizim programımız şöyleydi yanlış hatırlamıyorsam:

1. gün: Monkey Forest ve Goa Gajah'ı yürüyerek gezdik.

2. gün: Araba kiralayarak Batubulan köyünde Barong dansı izledik (aynı dans başka yerlerde de yapılıyor), Sanat köyleri (Mas, Celuk, Batuan), adını hatırlamadığım bir tapınak, Uluwatu tapınağı (kayalıklar tapınağı), Jimbaran sahili gün batımında akşam yemeği. Sabah 8 den akşam 10 a kadar gezmiştik ve baya pazarlıkla 500.000 rupi civarı bir paraya anlaşmıştık. Yemek için de 100 dolar gibi bir şey vermiştik.

3.gün: Yemek kursuna gittik. Önce pazarda gezdirdiler, yerel meyve sebzeleri tanıttılar güya ama bir şey anlamadık :D Butik bir bahçeden yemek yapacağımız malzemeleri topladık ve 5 çeşit yemek yaptık hoca eşliğinde. Sonra da yedik. Günün devamında masaja gittik. Herkes bayılsa da bize garip geldi masaj olayı, alışmamışız diye herhalde :D

4.gün: Sabah Ayung nehrinde raftinge gittik. Günün devamında Ubud markette (semt pazarı) ve çevrede gezindik. Cafe Wayan'ı keşfettik.

5.gün: Serbest dolaştık. Akşam Kecak dansı (ateş dansı) izlemeye gittik. Bence çok ilginçti, kültürü tanımak için güzel bir fırsat.

6.gün:Araba kiraladık yine, eşyalarımızı yanımıza alarak öğlen çıktık yola. Pirinç tarlaları, kahve bahçesi, Tanah Lot Tapınağı'nı (okyanus tapınağı) gün batımında gezdik. Uçağımız gece idi bu yüzden havalimanına bıraktı bizi. 450.000 rupi vermiştik. Sadece havalimanı transferine 300.000 demişlerdi, biz gezerek gitmeyi tercih ettik.

Not3: Biz ekim ayında gitmiştik. Orası için sezon sonu sayılıyor. Ağustos gibi yüksek zamanlarda gidilirse kalabalık ve yukarıda bahsettiğim rakamların biraz daha artma olasılığı var.

Biz çok güzel vakit geçirmiştik, siz de gidecek olursanız iyi eğlenceler :)
Sayfa: