DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Baylan PastanesiToplam 3 fotoğraf bulunmaktadır
Filip Lenas tarafından 1923 yılında İstiklal Caddesi Deva Çıkmazı'nda açılan Baylan Pastanesi'nin adı başlangıçta L'Orient idi. Kısa sürede büyük ün yakalayan pastanenin Karaköy şubesi 1925'te eski Karaköy Meydanı'nda açıldı. Beyoğlu'ndaki şube 1933 yılında Atlas Sineması'nın karşısındaki yerine taşındı ve pastanenin adı Baylan* olarak değiştirildi. 1961 yılında Kadıköy'de üçüncü şube açıldı. Ünlü sanatçıların ve edebiyatçıların uğrak mekanı olan pastanenin Beyoğlu şubesi, Beyoğlu'nun kötüleşen şartlarına dayanamayarak 1967'de kapandı. Karaköy şubesi, bulunduğu binanın uzun süreli restorasyon çalışmaları nedeniyle 1992'de kapandı. Son olarak 2010 yılında Bebek şubesi açıldı. Kadıköy ve Bebek şubeleri hala hizmet vermeye devam etmektedir.

Baylan Pastanesi denince akla gelen ilk şey Kup Griye olur kuşkusuz. 1954'ten beri yapılan bu tatlı o kadar ünlenmiştir ki, bugün Avrupa'da bazı pastanelerde "Coupe Baylan" adıyla satılır.
Kup Griye; vanilyalı ve karamelli dondurma, Baylan'ın özel karışımı bal badem, karamel sosu, kremşanti ve kedi dili kullanılarak yapılan bir dondurmalı tatlı. Normalde bal badem ve karamel çok severek yediğim şeyler olmasa da, söz konusu Kup Griye olunca işler değişiyor. Ama yine de çok bayıldığımı söyleyemeyeceğim.

Dün akşam Kadıköy'deki Baylan'ın önünden geçerken dayanamadım ve kendimi Kup Griye ile üşütüp ardından bir fincan sıcak çay ile ısıttım. Bu arada görmeyeli Baylan yine zam yapmış, 11-12 lira olarak hatırladığım Kup Griye 15.5 lira olmuş.

*Baylan: Nazlı, şımarık biçimde. "Baylan baylan konuşmak" şeklinde kullanılabilir.

Toplam 1 fotoğraf bulunmaktadır
Aslında istanbul'da olan bu tür mekanlara oldum olası ilgi duyar ve gitmeye tecrübe etmeye çalışırım.Ama doğruyu söylemek gerekirse Kadıköy'deki Baylan Pastanesi'yle tanışmam çok sayılmaz bundan 3 sene öncesine dayanır. Bir arkadaşımın "Gel sana çok güzel bi tatlı yedireceğim" demesiyle gittiğim mekanda kesinlikle aradığım atmosferi buldum. Zaten kapısından içeri girerken 80 li yıllara adım atar gibi hissediyosunuz kendinizi. Yani ben en azından öyle hissettim. Mermer masaları, cam bardakları tam bir nostalji. Menülerinde de birçok tatlı çeşidi olmasına karşın "kup griye" ilk yemeniz gereken tatlı olacaktır. Tatlının tarifini burada anlatmıcam tabi ki. Herkes gidip yerinde tatsın isterim. Hele ki sevdiğiniz biriyle gidip karşılıklı birer tatlı yemeniz anılarınızda da çok tatlı izler bırakacaktır kanaatindeyim. Ben bugün kapısının önünden geçmeme rağmen malesef içeri girip tatlı yiyecek vaktim yoktu ama size kapıdan fotoğraflarını çektim.Burdan Pastahanenin tarihine,burdan da Adresine ulaşabilirsiniz. Son olarak Bebekte de bir şubesi bulunmakta. Fakat oraya hiç gitmedim. Belki giden tecrübe eden birileri varsa onlar da tecrübelerini bizle paylaşabilirler.
Sayfa: