DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Bedelli askerlikToplam 3 fotoğraf bulunmaktadır
İşlemleri bugün bitirdim. Son gün 13 Şubat. Bu tarihe kadar bedelli askerlik yapmak isteyenlere faydalı olması açısından kendi tecrübemi aktarayım :

1-İlk önce e-devlet'ten bedelli askerlik bölümüne girip başvurunuzu yapın. Orada çıkacak olan belgeyi yazdırın.(Daha sonra lazım olabilir düşünesi ile ben fazladan bir tane daha yazdırdım.) Bu belgeyi önceden yazdırmış olmanız size büyük zaman kazandıracak.

2-E-devletten çıkan belge ve 18.000TL ile ilgili bankalara gidiyoruz.(İlgili bankalar : TC Ziraat Bankası, T Halk Bankası, T Vakıflar Bankası) Bankada gişedeki memura e-devletten çıkan belgemizle birlikte "bedelli askerlikten" faydalanmak istediğinizi söylüyorsunuz ve 18.000TL'nizi uzatıyorsunuz.

3-Banka memuru e-devlet belgenizi size geri veriyor ve yanında 18.000TL'yi bedelli askerlik yapmanız için tahsil ettiklerine dair 4 adet dekont veriyor. Bazı bankalar 3 adet veriyorlarmış siz ısrarla 4 adet isteyin ki biri sizde kalsın.

4-Askerlik şubesine gidip sıra numarası alıyorsunuz. Elinizdeki evrakları ilgili kişiye uzatıp söylediklerini dikkatle dinliyorsunuz. E-devlet belgenizi ve bankadan aldığınız dekontların 3 tanesini memura veriyorsunuz. İlgili kişilere imza attırıyorsunuz. Onlar da sizin ilgili olduğunuz bölümleri size imzalatıyorlar.

5-En sonunda "Bedelli Askerlik" hizmetinden faydalanarak askerlik hizmetinden "muaf" olduğunuzu belgeleyen bir evrak ile sizden askerlikle ilgili belge isteyebilecek kurumlara verebileceğiniz 1 adet tasnif dışı belgeyi elinize veriyorlar.

Ve askerlik bitmiş oluyor. Geçmiş olsun.
Herşey söylediğimiz gibi gerçekleşti ve önümüzdeki haftadan itibaren doğum tarihleri 1 Ocak 1988 ve öncesinde kayıtlı olanlar 18bin TLyi verdikleri taktirde bedelli askerliğin nasıl bişey olduğunu tecrübe edecekler. Bir önceki bedelliye göre 12 bin TL daha ucuz olması ve daha geniş bir yaş kitlesini kapsaması olumlu gözüküyor.

Tabi milyar dolarları götüren patronların çocuklarına, bir yılda 3-5 milyon euro kazanan futbolculara, memurlara, işçilere ve işsizlere; nitekim toplumda şartları eşit olmayan vatandaşların tamamına aynı tarifenin uygulanmasının adaletli olmadığını belirtmekte fayda var.
100 binlerce Türk "gencinin" tecrübe etmesine az kalan askerlik yapma çeşidi. Ben milletvekili seçimlerinden(en az 7-8 ay kadar sonra) sonra olur diye bekliyordum, fakat sanırım daha da erken bir vakitte çıkacak.

Konuyu politik anlamda değerlendirirsek, bedelli askerlik halkın oylarının yönünü değiştirebilecek, hamasi bir şekilde üzerinden yeni politikalar yapılabilecek bir olgu. Aynı zamanda çok büyük bir rant kapısı ki; şu anda bedellinin bedeli için konuşulan minimum rakamlar 20 binlerde. Bedelli askerlik bekleyenlerin sayısının 1 milyona yaklaştığı söyleniyor biliyorsunuz. Bu durumda kabaca bir hesap yapacak olursak; yeni para cinsinden ve düşünülen minimum rakam üzerinden bedelli 20.000 x 1.000.000 = 20.000.000.000TL yapıyor. Eski para ile sonuç : 20.000.000.000.000.000TL

Artık herşeyin para ile ölçülmeye çaşıldığı bu devirde böyle bir paranın olağan üstü önemli olduğunu söylemeye gerek yoktur zannediyorum. Tabi her ne olursa olsun kendi siyasi geleceklerini de tehlikeye atmamak için muhalefet partilerinden, TSK'dan ve ilgili kurum ve kuruluşlardan destek alarak "normalde biz böyle bir adaletsizliğe göz yummazdık ama içinde bulunduğumuz durumdan ve gelen talepten ötürü..." diyebilmenin zeminini hazırlayıp, son tahlilde bunu talep eden halkı göstererek bedellinin "yapılması gereken bir iş" ve her şeyden önce "halkın isteği" olarak lanse edilmesi lazım geliyor. O yüzden pat diye çıkarmıyor, üzerinde hesap kitaplar yapıyorlar.

"Çıkar mı, çıkmaz mı?" sorusuna neden bu kadar "Çıkacak!" dediğimi izah etmem gerekirse :

*TSK olaya "okey" vermiş gibi gözüküyor. Zaten TSK ile hükümet arasında son dönemlerde pek görüş ayrılığı yaşanmıyor. Bundan sonra görüş ayrılığı olursa da göstermelik olur.
*Muhalefet tamam. Özellikle CHP kaç zamandır "Çıkarın bedelliyi, bedelini de 15.000 yapın, hatta gelire göre bedel uygulayın." filan diyordu. CHP-MHP, BDP ve HDP'nin AKP'ye ne kadar karşı gözükseler de AKP'nin paslaştığı takım arkadaşları olduğunu unutmamak gerek.
*Artık milyonu bulmuş bir talep te var. Bu durumda yeterli halk desteği de alınmış oluyor.
*İşin içinde 20 milyar TL var(En az), bu kısım çok önemli..:)
*Ve son olarak paylaştığım videoda Davutoğlu'nun izahatlarını dikkatle dinleyin.

Bütün bu veriler artık bedellinin bir ihtimal değil, kesin olacak bir durum olduğunu gösteriyor. Ha birden adına bedelli değil de "medelli" falan derler orasını bilemem..:)
Türkiye'de her 7-8 yılda bir tecrübe edilen durumdu. 2000li yılların öncesine göre siyasi yapımızda ciddi değişiklikler olduğundan ben bu sefer daha erken (yaklaşık 1 yıl kadar sonra) çıkmasını bekliyorum.

Halk arasındaki politika algısını değiştirebilme ihtimali olan bir olgu olduğundan genel seçimlerden önce bedelli askerlik çıkma ihtimalinin çok çok az olduğunu düşünüyorum.
Öyle ya da böyle, bedelli askerlik maddi bir kaynak. Zaman içerisinde bunu bir fırsat şeklinde değil de sürekli ödenebilen bir bedel olarak karşımıza çıkartırlarsa şaşırmayacağım.
Sayfa: