DUYURU
Kapat
Tecrübelerinizi takip edin!
Sitemizde YAZAR olmak isteyenler yukarıdaki "yazar ol" butonunu kullanarak üye olabilirler. Artık yeni üyelere aktivasyon linki göndermiyoruz. Direkt giriş yapıp paylaşım yapabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin paylaşımlarını otomatik olarak yayınlamamak için ilk defa üye olup tecrübe paylaşan arkadaşların paylaşımlarını bir süre bekletmek zorunda kalıyoruz. Yeni üyeyseniz paylaştığınız tecrübenin yayınlanması birkaç gün sürebilir. Takip ediniz.
Sayfa:

Bizi dinleyen nesneler


Hiçbir kayıt cihazı, telefon vs. olmadan konuşmalarınızın üçüncü kişiler tarafından dinlenebileceğini düşünmüş müydünüz? Peki bunun çevremizdeki nesneler aracılığıyla gerçekleşebileceğini?
MIT, Microsoft ve Adobe'den bir grup araştırmacı konuşmaları çevredeki nesnelerden restore eden bir algoritma geliştirmişler. Algoritmanın temelini de aslında hepimizin bildiği bir fizik kuralı oluşturuyor. Cisimlere çarpan ses dalgaları nesneler üzerinde bir titreşim oluşturuyorlar ve yüksek hızlı bir kamerayla cisim izlenildiğinde titreşimlerin oluşturduğu ses, konuşma restore edilebiliyor bu şekilde.Olayın sırrı sanırım yüksek hızlı kamera teknolojisinde. Video da daha geniş çaplı ve açıklayıcı bir anlatımla aktarıyor, izlenildiğinde daha anlaşılır olacaktır.


Acaba dinleniyor muyuz endişesiyle telefonlarda bile rahat konuşamazken bu yeni teknolojiyle çevremizdeki herşeyden çekinip korkak bir nesil olma yolunda ilerleriz. Düşüncelerinden dolayı yargılanan vatandaşlarımızın bulunduğu ülkemize böyle bir teknolojinin gelmesi hiç hoş olmaz gibi...

Makaleyi burdan okuyabilirsiniz.
Sayfa: